Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Answer:
51.1 ≈ r
Step-by-step explanation:
"A bicycle wheel travels 321 in for each revolution"- means that 321 is the circumference of the wheel that is a circle.
C = 2· π· r
What is the radius of the wheel ?
321 = 2· π· r, divide both sides of the equation by 2 π
(321/2·π) = r , use calculator, solve and round the answer
51.1 ≈ r
3. 5mn ( 2m + 6n + 1 )
4. 4a^3b^2c ( 18a^2b - 8c )
5. (X-15)(X+15)
6. -4(y-4.5)(y+4.5)
8. 2X(X-10)(X+10)
i am not sure if no. 8 is right
Answer:
272
Step-by-step explanation:
Do you need this?
Answer:
$ 9 each bottle
Step-by-step explanation:
1 crate = $45
1 crate = 25 bottles
if we want to earn $180 per crate , we have to add this value to the $45
45 + 180 = 225
if the value of the box to win $180 is $225, we have to divide the new value by 25 (number of bottles) and we will have what we will have to charge each bottle
225/25 = 9
we have to charge $ 9 each bottle to earn $ 180 per crate