1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lutik1710 [3]
3 years ago
12

Solve the given inequality. Describe the solution set using the set builder or interval notation. Then graph the solution set on

a number line. 3(x-5)>6

Mathematics
1 answer:
Sophie [7]3 years ago
8 0

Answer: THIRD OPTION.

Step-by-step explanation:

Given the following inequality:

3(x-5)\geq 6

You can follow these steps in order to solve it:

1. Apply Distributive property on the left side:

3(x-5)\geq 6\\\\(3)(x)+(3)(-5)\geq 6\\\\3x-15\geq 6

2. Add 15 to both sides of the inequality:

3x-15+(15)\geq 6+(15)\\\\3x\geq 21

3. Finally, divide both sides of the inequality by 3:

\frac{3x}{3}\geq \frac{21}{3}\\\\x\geq 7

 The symbol is \geq means "Greater than or equal to", and indicates that 7 is  include in the solution.

Therefore, the solution can be expressed as:

[7, \infty)

Now you must mark this point with a closed dot on the number line and shade everything to the right.

You might be interested in
Complete the missing parts of the paragraph proof.
mariarad [96]
THANK YOU FOR YOUR HELP.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls help, I really need this answer!!!!
podryga [215]
If you think about it, an octagon is made up of 8 triangles. So you first find the area of one triangle then multiply it by 8 for the total area:
A=1/2bh
A=1/2(9.9)(12)
A=59.4

59.4 x 8= 475.2

Therefore the total area for the octagon should be 475.2 units^2

Hope this helps !

5 0
3 years ago
Which of the following shows how to write 8,240 pennies as<br> dollars?
olasank [31]

Answer:

$ 82.40

Step-by-step explanation:

you divide

100 pennies in a dollar

8240/100=82.40

5 0
3 years ago
Find the unit rate. Explain how you got your answer. <br>$1.00 for 6 lemons​
Dovator [93]

1:6

i got my answer for using ratios

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP ME please i need to solve this
nata0808 [166]

add 0+1+2+3+4 = 10

divide 10÷5 = 2

add 15+8+3+3+1 = 30

divide 30÷5 = 6

the ratio is 2:6 which simplifies to 1:3 by the means of lates per student. In other words there is one late per 3 students.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate -3 3 <br> -27<br> -9<br> 9<br> 27
    5·2 answers
  • To which subset of the real number system does the number 1.5¯(repeating decimal)  belong to?
    13·1 answer
  • Are integers irrational
    8·2 answers
  • Pls answer. pls give step-by-step explanation.​
    11·2 answers
  • You have 4 cards, 2 black and 2 red. You play a game where during each round you draw a card. If it's black, you lose a point. I
    13·1 answer
  • Kayla’s class went on a field trip to an aquarium. One tank had 30 clown fish. She miscounted the total number of clown fish in
    8·1 answer
  • Hakim was feeling adventurous at lunch. Rather than choosing a single drink, he decided to
    13·1 answer
  • THIS QUESTION IS WORTH 99 POINTS!!!<br><br> 10∧23 + cos(5.634) = ?
    8·2 answers
  • What is the solution to this equation?<br> 2x + 3 = x − 4
    7·2 answers
  • A line passes through point (5,4) and has a slope of 4/5. Find the equation of the line in slope-intercept form.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!