1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena55 [62]
3 years ago
13

At work, Elon takes a break 1/5​​ of each hour he works. He also takes a lunch break for 1/2​​ of an hour each day he works. Elo

n’s break time totals 12 1/2​​ hours at the end of 5​ days. Which equation could be used to determine the number of hours, h​ , Elon works during one 5​-day work week?
Mathematics
1 answer:
Anton [14]3 years ago
8 0

Answer:

h=50\ hours

Step-by-step explanation:

Let

h -----> the number of hours, Elon works during one 5​-day work week

we know that

12\frac{1}{2}\ h=\frac{12*2+1}{2}=\frac{25}{2}\ h

Elon’s break time must be equal to 1/2​​ of an hour multiplied by 5 days plus  1/5​​ multiplied by the total hours h

so

\frac{25}{2}=5(\frac{1}{2})+\frac{1}{5}h

Solve for h

Multiply by 10 both sides to remove the fraction

125=25+2h

2h=125-25

2h=100

h=50\ hours

You might be interested in
Kathy goes to a Halloween store that is closing for the season, so everything is 60% off of the original price.
julsineya [31]

Answer:D

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Help pls look at the picture
Alika [10]

Answer:

Option A: -\frac{4}{3} is the correct answer.

Step-by-step explanation:

Given that:

Slope of the line = \frac{3}{4}

Let,

m be the slope of the line perpendicular to the line with slope \frac{3}{4}

We know that,

The product of slopes of two perpendicular lines is equals to -1.

Therefore,

\frac{3}{4}.m=-1\\

Multiplying both sides by \frac{4}{3}

\frac{4}{3}*\frac{3}{4}m=-1*\frac{4}{3}\\

m = -\frac{4}{3}

-\frac{4}{3} is the slope of the line perpendicular to the line having slope \frac{3}{4}

Hence,

Option A: -\frac{4}{3} is the correct answer.

3 0
3 years ago
What is the unit rate $9.99 for 10 lbs
Fantom [35]

Answer:

$.999 for 1 pound

Step-by-step explanation:

If you divided both sides by 10. So 10/10= 1. 9.99/10= 0.999

5 0
3 years ago
4. Emilio asks his classmates what month they were born. He finds that 15
svetlana [45]

Answer:153

Step-by-step explanation:

From the question, we are informed that Emilio asks his classmates what month they were born and that he finds that 15 out of 125 classmates were born in July. This gives us a fraction of 15/125 = 3/25.

If there are 1,280 students in Emilio's school, the number of students that he can expect to have birthdays in July would be:

= 3/25 × 1280

= 153.6

There will be 153 students expected

5 0
2 years ago
Prediction: It rains 2 out of the last 12 days in March. If this trend continues, how many rainy days would you expect in April?
Vladimir79 [104]

Answer:

I would expect rain 5 days

Step-by-step explanation:

Please kindly see the attached files for explanation.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • what is the equation of a line perpendicular to y=2x+4 and goes through the point (-2,3)
    14·2 answers
  • The difference of a positive integer minus a negative integer is...
    11·1 answer
  • Nuts.com sells raw almonds for $10 per pound and roasted pistachios for $12 per pound. Christopher spends $70, before taxes and
    13·1 answer
  • Partial product of 8.6x9.2
    6·1 answer
  • Jeff wants to know how many miles it is from his house to school. On a map the distance is 3 inches. If the scale is 1/2 inch fo
    6·1 answer
  • QUICK PLEASE HELP ME!!!!!
    13·1 answer
  • Noah's cousin is exactly 7 years younger than Noah. Let M represent Noah's cousin's age in months and N represent Noah's age in
    15·1 answer
  • Help plz. I’ve been stuck for almost a hour
    14·2 answers
  • :) answer please! <3
    11·2 answers
  • Find the value of x and y. SHOW YOUR WORK
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!