1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
likoan [24]
3 years ago
9

What is a root of a quadratic equation?

Mathematics
1 answer:
Elodia [21]3 years ago
6 0
The root is the x-intercepts
You might be interested in
After sitting in a refrigerator for a while, a turkey at a temperature of 34 degrees F is placed on the counter and slowly warms
Anton [14]

Answer:

  • k = 0.006
  • T = 48 °F

Step-by-step explanation:

The initial temperature difference of 72 -34 = 38 °F is reduced to a difference of 72 -41 = 31 °F after 35 minutes. The exponential term in the temperature expression could have the factor ...

  (31/38)^(t/35) = e^(-kt)

Taking the natural log, we find ...

  (t/35)ln(31/38) = -kt

  k = ln(38/31)/35 ≈ 0.00581711

To the nearest thousandth, this is ...

  k ≈ 0.006

Using this in the equation for temperature, we have ...

  T = 72 -38e^(-0.006t)

Filling in the desired value for t (80), we find the turkey temperature after 80 minutes to be about

  T = 72 -38e^(-.006×80) = 72 -38e^-.48 ≈ 48.49

  T ≈ 48 °F

The value of k is about 0.006, and the turkey temperature is about 48 °F.

4 0
3 years ago
Find all the real square roots of 0.0064
LenKa [72]
√64 = 8

64÷1000 = 0.0064

8÷1000=0.0008

√0.0064 = 0.0008
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
what is the volume measured in cubic centimeters, of the box below? do not include units in your answer
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

60

Step-by-step explanation:

V = lwh

V= 4x3x5

V=60

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which is the better buy on apples?
lesantik [10]

Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

Find the unit price (the price of 1 lb of apples)

7.64/8 lbs = 0.955 per pound

12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;

7 0
3 years ago
What is the ratio of 5<br> footballs to 9 Baseballs
Vesna [10]

Answer:

5:9 If that's what you meant

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • JANES SNOWCONE STAND WENT THROUGH 7 1/12 bags of ice in the first hour it was open and 10 1/2 of ice second hour . How much ice
    11·1 answer
  • Solving Multi-step<br>3x-6x+7=-2​
    5·1 answer
  • If Janet scored an 85% on her test she answered 34 questions correctly how many questions were on the test
    15·1 answer
  • If jake can write 450 words in 15 minutes how much can he write in 20 minutes?
    15·2 answers
  • Carla packed this box with 1-centimeter cubes. What is the volume of
    5·1 answer
  • What is the equation of a line that is parallel to the line y= x+2? (Sorry I forgot to add multiple choice the first time.)
    8·2 answers
  • Which number line shows the inequality n&lt; - 1?
    10·1 answer
  • Simplify -4(n+9)<br><br> A) -4n-36<br><br> B)-4n+9<br><br> C)-4n-9
    5·1 answer
  • Need help on this one please
    15·1 answer
  • there are 4 coins. you get a dollar for every head. all four coins are flipped. what is the outcome? what about if you can choos
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!