1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pantera1 [17]
2 years ago
12

Which is the better buy on apples?

Mathematics
1 answer:
lesantik [10]2 years ago
7 0

Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

Find the unit price (the price of 1 lb of apples)

7.64/8 lbs = 0.955 per pound

12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;

You might be interested in
Construye una fórmula que permita calcular el dinero recaudado en un autobús en función de los billetes vendidos, sabiendo que c
Ugo [173]

Answer:

Step-by-step explanation:

Build a formula that allows you to calculate the money collected on a bus based on the tickets sold, knowing that each one costs 1.2 euros. Can you join the dots.

Spanish

4 0
2 years ago
What is the slope of the line described by the equation below?
Nitella [24]
What’s the equation??
4 0
3 years ago
Measure height of apartment building
Gre4nikov [31]

Answer:

Building height is measured from finished grade located within 2 feet of the foundation wall to the highest point on the building or structure. ... The building height is the vertical distance between finished grade and the highest point on the building, provided that the measured elevation does not include fill or berms.

8 0
3 years ago
Explain which variables would be included when using technology to calculate the present value of a lump sum and to calculate th
koban [17]

Answer:

a. Present value of a lump sum =

PV = FV / ( 1 + i )ⁿ

b. Present value of an annuity =

P = PMT x ((1 – (1 / (1 + r)⁻ⁿ )) / r)

Step-by-step explanation:

a. Present Value of a Lump sum =

PV = FV / ( 1 + i )ⁿ

Where variables in the formula are explained as follows

PV = Present Value of the given amount today

FV = Future Value of the given amount

i = Discount rate

n = Number of periods

b. Present value of an annuity is given as:

P = PMT x ((1 – (1 / (1 + r)⁻ⁿ)) / r)

The variables in the equation are explained as the follows:

P = the present value of annuity

PMT = Payment per period or the amount in each annuity payment

r =  the interest or discount rate

n = total number of periods or the number of payments left to receive

8 0
3 years ago
Jacki evaluated the expression below. 2 cubed (3 minus 1) + 4 (8 minus 12) = 2 cubed (2) + 4 (4) = 8 (2) + 16 = 16 + 16 = 32. Wh
r-ruslan [8.4K]

Answer:

Your anwser would be D

Jacki did not subtract 12 from 8 correctly.

Step-by-step explanation:

It should be a negative instead of a positive

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Evaluate st2 - pqr, if p = -2, q = 5, r = -7, s = 0, and t = 4.
    13·2 answers
  • Fred can run 12 miles in 1 hour and can bike 30 miles in 2 hours. What percent of Fred’s average biking speed is his average run
    10·1 answer
  • At one boat dealer, she found a boat she likes that sells for $15,000 and depreciates at a rate of 30%per year. What will be the
    5·1 answer
  • How do you solve 5+ (4)(3)?
    12·2 answers
  • X=23y+4 solve for x and graph​
    9·1 answer
  • 9n - 4 + n = 5 + 10n
    10·2 answers
  • Help please
    12·1 answer
  • NEED ASAP!! PlsssSSS WILL GIVE BRAINIEST!!
    9·2 answers
  • What is the table that shows how many participants have each score?
    15·1 answer
  • Find the solution of the system of equations.<br> - 3x + 4y = 12<br> 2.x + 2y = -22
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!