1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pantera1 [17]
2 years ago
12

Which is the better buy on apples?

Mathematics
1 answer:
lesantik [10]2 years ago
7 0

Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

Find the unit price (the price of 1 lb of apples)

7.64/8 lbs = 0.955 per pound

12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;

You might be interested in
In a hypothesis test, standard error measures ____.
Lina20 [59]

Answer:

The correct answer is:

the amount of difference expected just by chance (b)

Step-by-step explanation:

Standard error in hypothesis testing is a measure of how accurately a sample distribution represents a distribution by using standard deviation. For example in a population, the sample mean deviates from the actual mean, the mean deviation is the standard error of the mean, showing the amount of difference between the sample mean and the actual mean, occurring just by chance. Mathematically standard error is represented as:

standard error = (mean deviation) ÷ √(sample size).

standard error is inversely proportional to sample size. The larger the sample size, the smaller the standard error, and vice versa.

7 0
2 years ago
How do you factor x squared minus 100
Alina [70]

Answer:

(x - 10)(x + 10)

Step-by-step explanation:

x² - 100 ← is a difference of squares and factors in general as

a² - b² = (a - b)(a + b)

Hence

x² - 100

= x² - 10² = (x - 10)(x + 10)

6 0
2 years ago
What is the value of -16 +9?
ki77a [65]

Answer

the answer is -7

Step-by-step explanation: −(16−9) =-7

6 0
3 years ago
Need help with this question
Tema [17]

The ratio is width over length.

Make a fraction with the width on top and the length on the bottom:

44/70

Both numbers are even and can be divided by 2,

so the simplified fraction becomes 22/35

6 0
3 years ago
Which situation can be represented by the equation x + 15 = 42?
Murljashka [212]

Answer:

The last answer - If a grocery adds 15 pieces of fruit to a basket, there are now 42 pieces on the basket. How many pieces of fruit were already in the basket?

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the quotient in simplified form? State any restrictions on the variable. Show Work.
    6·2 answers
  • Which graph represents the function y=2x-4
    7·1 answer
  • Which statements are true about the function and its graph? Select two options. The vertex of the function is (–2, 5). There are
    10·1 answer
  • X^2+2x in factored form
    6·1 answer
  • Mrs. barney earns $80 for tutoring for 2 hours. If she gets a 10% raise, how much does she now earn per hour.
    10·1 answer
  • What is 500 divided by 56?
    9·2 answers
  • Sarah wants to give the pizza delivery boy a 20 percent tip. If the pizza bill is $48.25, how much should she tip?
    14·2 answers
  • Avallable!
    14·2 answers
  • Please help I will give brainliest!
    9·1 answer
  • What kind of triangle is ABC? Select all that apply.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!