1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pantera1 [17]
2 years ago
12

Which is the better buy on apples?

Mathematics
1 answer:
lesantik [10]2 years ago
7 0

Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

Find the unit price (the price of 1 lb of apples)

7.64/8 lbs = 0.955 per pound

12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;

You might be interested in
What is the order of operation in math expressions?
Gnom [1K]
Parenthases
Equation
Multiplication
Division
Addition
Subtraction
8 0
2 years ago
A machine shop produces metal frames on two different machines. The average daily production on machine 1 is 300 frames, and the
statuscvo [17]

Answer:

The daily shop productivity is 480 frames

Step-by-step explanation:

The daily machine productivity refers to the TOTAL production made in a day.

The problem says that a shop produces metal on two different machines. It means that you must take into account the daily production of each one for finding the total production.

The first machine produces 300 frames in a day.

The second machine produces 180 frames in a day too.

So, if the first and the second machines are working together in a single day, the TOTAL daily production is the sum of the production of each one.

production=300+180=480

Thus, the daily shop productivity is 480 frames

4 0
3 years ago
Find the value of x in the figure
liubo4ka [24]

Answer: Therefore it must be the first one, 40

Step-by-step explanation: Vertical angles are always congruent, which means that they are equal. x = 40

8 0
3 years ago
Matters has 456:8 What s his rate
Olegator [25]

We are given ratio 456:8.

The given ratio can be written in fraction form as \frac{456}{8}

In order to find the rate, we need to divide 456 by 8, because it would give the unit value.

When we divide 456 by 8, we first take multiple of 8 closer to the number 45.

8*6=48 but it's greater than 45, so we would take 8*5 =40.

Subtracting 40 from 45, we get 5.

Getting 6 down, we get 56. Take multiple of 8 upto 56.

8*7= 56.

56 -56=0.

So, on dividing 456 by 8 we got 57.

Therefore, rate is 57 per unit.


3 0
3 years ago
The ratio of boys to girls in a classroom is 5:6. If there are 55 students in total, how many more girls are there than boys?
KATRIN_1 [288]

Answer: there are 5 more girls than boys.

Step-by-step explanation:

The ratio of boys to girls in a classroom is 5:6. The total ratio is the sum of the proportion. It becomes 5 + 6 = 11

If there are 55 students in total, it means that the number of boys in the class is

5/11 × 55 = 25 boys

Also, the number of girls in the class is

6/11 × 55 = 30 girls

Therefore, the difference between the number of girls and boys in the class is

30 - 25 = 5 girls

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Write three equivalent ratios for the given ratio.<br>7. 12​
    13·1 answer
  • Simplify. Show your work.
    15·1 answer
  • The interior angles of a triangle have measures (2x -5) degrees , (4x -1) degrees , and 30 degrees
    14·1 answer
  • If f(x)=x^2, wich of the following describes the grap of f(x)-5?​
    11·1 answer
  • Select all of the number that round to 4.3 when rounded to the nearest tenth
    15·1 answer
  • Simplify the expression by using the distributive property 3-2(5-x)
    11·2 answers
  • Solve for x. show your work. 2x^2+8x=-10
    5·2 answers
  • NEED HELP!!<br> the graph shows the volume of oil in a tank at time t seconds
    11·1 answer
  • If x2 = 20. what is the value of x? <br>sqrt 10 <br>sqrt 20 <br>10 <br>40​
    12·1 answer
  • Option A: 40 trash bags for $6.29 Option B: 24 trash bags for $3.89
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!