1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pantera1 [17]
3 years ago
12

Which is the better buy on apples?

Mathematics
1 answer:
lesantik [10]3 years ago
7 0

Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

Find the unit price (the price of 1 lb of apples)

7.64/8 lbs = 0.955 per pound

12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;

You might be interested in
A cylinder has a volume of 245 cubic units and a height of 5 units. the diameter of a cylinder is?
Vadim26 [7]
Volume = <span>πd^2h/4
245 = </span><span>π x d^2 x 5/4
d^2 = (245 x 4)/5</span><span>π = 62.39
d = sqrt(62.39) = 7.9 units
</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The chu family can hike 3 miles per hour how long will it take them to hike 15 miles
s344n2d4d5 [400]

Answer:

5 hours

Step-by-step explanation:

if they hike 3 miles per 1 hour, and you divide 15 (miles) by 3 (miles) you get 5 hours because each hour they walk 3 miles

(so sorry if this is confusing!! its very hard to explain for me lol)

3 0
3 years ago
Describe the graph of the function. y = |x + 2|
charle [14.2K]

A chart would include

x, y

-2, 0

-1, 1

0, 2

1, 3

2, 4

The graph would look like this (Image attached)

5 0
3 years ago
What is the domain of the<br> quadratic parent function y=x2?
hichkok12 [17]

Answer:

\Large \boxed{\mathrm{All \ real \ numbers}}

Step-by-step explanation:

y=x^2

The domain are the set of all possible values for x.

There are no restrictions on the value of x.

The domain is all real numbers.

4 0
3 years ago
A toy jeep is 12/1/2 inches ling while an acutal jeep mesures 18/3/4 feet long what is the value of the ratio of the length of t
krek1111 [17]
1 foot = 12 inches
12 1/2 or 12.5 inches
18 and 3/4 or 18.75 X 12= 225
The ratio is 12.5:225 or to simplify 1:18. 
8 0
3 years ago
Other questions:
  • James tosses a coin 50 times. It lands on heads 23 times and on tails 27 times.
    10·2 answers
  • 4,180 nearest thousand using number line
    6·1 answer
  • Two classmates are preparing research papers and are organizing their information on index cards.
    10·1 answer
  • The measure of angle S is 65 degrees.
    8·1 answer
  • Which answer is correct
    11·1 answer
  • Latrell has $8 to spend on postcards. He wants to buy one large postcard and some small ones. Write an inequality to determine h
    15·1 answer
  • Divide and simplify 3/4 and 1/2
    7·2 answers
  • Find 174.2% of 72.Round to the nearest hundredth.
    10·1 answer
  • Susan took out a personal loan for $3,500 at an interest rate of 13% compounded monthly. she made arrangements to pay the loan o
    12·1 answer
  • If REX ~ ROB, find the value of a.​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!