1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pantera1 [17]
2 years ago
12

Which is the better buy on apples?

Mathematics
1 answer:
lesantik [10]2 years ago
7 0

Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

Find the unit price (the price of 1 lb of apples)

7.64/8 lbs = 0.955 per pound

12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;

You might be interested in
Which equation does the model below represent?
qwelly [4]

Answer:

  A. 1.4 / 0.2 = 7

Step-by-step explanation:

Choices A and B are the only true mathematical statements. Of those, choice A seems to best match the model, where each small square represents 0.01 units.

5 0
3 years ago
Bella paints rows of flowers for an art piece. There are 9 flowers in each of the 6 rows. She paints 1/3 of the flowers yellow.
Sindrei [870]

Answer: 18 yellow flowers

Step-by-step explanation:

There are 9 flowers in each of the 6 rows. The total number of flowers planted is therefore:

= 6 rows * 9 flowers per row

= 54 flowers

A 1/3 of these flowers were yellow flowers so the number of yellow flowers planted is:

= 1/3 * 54

= 54/3

= 18 yellow flowers

6 0
3 years ago
Which function is shown in the graph below?
Artyom0805 [142]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Sheila buys two concert tickets from her friend she pays $90 for the two tickets she looks at the tickets and sees that each tic
Maru [420]

Cost of two tickets that Sheila paid to her friend = $ 90

Actual price of 1 ticket = $ 52.50

So, actual price of 2 tickets = 52.50\times2=105

Hence, markdown or discount Sheila's friend gave her is =

105-90=15

The answer is $15.


8 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ME I WILL MARK BRAINLIEST!!!
alexandr402 [8]

1. One way to approach this is to convert the magnitude and direction of each force to rectangular coordinates.

... first force = 90(cos(30°), sin(30°)) = (77.94, 45.00)

... second force = 50(cos(160°), sin(160°)) = (-46.98, 17.10)

Then their sum is

... resultant force = first force + second force = (30.96, 62.10)

The magnitude is found using the Pythagorean theorem:

... resultant magnitude = √(30.96^2 + 62.10^2)

... ... = √(958.52+3856.41) = √4814.93

... ... = 69.39

The resultant direction can be found using the definition of the tangent function.

... tan(α) = 62.10/30.96 = 2.01

... α = arctan(2.01) = 63.55°

The (magnitude, direction) of the resultant force are (69.39, 63.55°).

_____

(Note that rounding introduced an error of 0.05° in the direction.)

2. Using DeMoivre's theorem, the magnitude of the 4th root is the 4th root of the magnitude, and the angle of the 4th root is 1/4 of the angle (and its aliases).

... fourth root = 256^(1/4)∠((240°+k*360°)/4) = 4∠(60°+k*90°) . . . . k=0, 1, 2, 3

7 0
2 years ago
Other questions:
  • How to write 3,000,000+600,000+80,000+10 in written form?
    14·2 answers
  • A bathtub is filled with 38 1/3 gallons of water. If 2 3/5 gallons splash out, how much water is left in the tube
    5·1 answer
  • mary mixes white paint with blue paint in the ratio 2:3. she makes a total of 20 litres of paint . how much more paint will she
    8·2 answers
  • Plz help geometry!!!
    6·1 answer
  • Joan is building a sandbox in the shape of a regular pentagon.The perimeter of the pentagon is 35y^4-65x^3 inches.Whaf is the le
    14·2 answers
  • The following is the graph of the quadratic parent function. T/F?
    12·1 answer
  • A group of 20 students includes 5 students in sixth grade, 8 students in seventh grade, and 7 students in eighth grade. Each stu
    15·2 answers
  • John and Ndiba each improved their yards by planting rose bushes and geraniums. They bought
    8·1 answer
  • Help pls for 100 points!!!
    10·2 answers
  • Median weekly earnings for women with some college for an associate degree.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!