1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
posledela
2 years ago
5

Simplify -4(n+9) A) -4n-36 B)-4n+9 C)-4n-9

Mathematics
1 answer:
lubasha [3.4K]2 years ago
8 0

A) -4n-36

You multiply -4 by n, which is -4n, and -4 by 9, which is -36

You might be interested in
Can someone pls help me i really don't know how to do this​
Damm [24]

Answer:

option 2

Step-by-step explanation:

Since the sign is greater than or equal to it will be pointing to the right since it includes -9 it will be a closed circle

7 0
3 years ago
Given f(x) = -x - 3, find f(-6)
sweet-ann [11.9K]

Answer:

plug in -6

-(-6) - 3

the 6 turns into a positive

subtract 3 from 6

= 3

3 0
3 years ago
In kite PQRS, m∠TQP=63°. Identify m∠QPT.
mario62 [17]
Assuming m<PTQ is a right angle (measuring 90°) and angle TQP is already marked as 63° while knowing there are 180° in a triangle, you would take 180°- 63°- 90°= 27
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What multiplys to -90 and adds to 9?
vagabundo [1.1K]
The answer would be 3
3 0
3 years ago
If, in a right triangle, θ = 16 and hypotenuse has length 4, how long is the side adjacent to θ? Round to at least 3 decimal pla
Marysya12 [62]

Answer:

I don't know this but try to do ot

4 0
2 years ago
Other questions:
  • How to write and solve 445.76 x 9.634
    10·1 answer
  • Two friends, Selma and Khalid are revising algebra. Khalid says: 'I am thinking of a number. If you multiply it by 3 and subtrac
    11·1 answer
  • A tile factory earns money by charging a flat fee for delivery and a sales price of $0.25 per tile. One customer paid a
    12·1 answer
  • The daily cost of producing x high performance wheels for racing is given by the following​ function, where no more than 100 whe
    5·1 answer
  • Multi-Step Inequalities with Distributive Property <br> Solve<br> 3(x+4)&gt;21
    9·2 answers
  • Box of 12 golf balls costs $45. what is the unit rate
    5·1 answer
  • I will give brainliest answer
    13·2 answers
  • Jeffrey plans to rent a beach house for sister's birthday and will use the savings to pay for it the company charges to $25 clea
    12·1 answer
  • TIME REMAINING
    7·1 answer
  • 86% of senators support a bill.<br> What fraction of senators support the bills?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!