1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
topjm [15]
3 years ago
10

In a business, if A can earn $7500 in 2.5 years, find the unit rate of his earning per month

Mathematics
2 answers:
andrew11 [14]3 years ago
5 0

2.5 years = 30 months

7500$ in 30 months

x$ in 1 month

___________________

x = (7500*1)/30 = 250

The answer is 250$/month.

Tanzania [10]3 years ago
4 0

Earning in 2.5 years = $7500

1 year = 12 months  

2.5 years = 2.5 ⋅ 12 = 30 months    

Then, earning in 30 months = $7500

Therefore, earning in 1 month = 7500/30 = $250

The unit rate of his earning per month is $250.

You might be interested in
Omg pls help and include work if you can. please simplify
Kruka [31]

rad 128 can be broke into 64*2

square root of 64 is 8, times -5,

which leaves -40rad2

7 0
2 years ago
A parcel of land is in the shape of a rectangle with length L(in feet). sixty-five percent of the length is waterfront and 70 fe
OlgaM077 [116]
The length of the land = the length of the waterfront + the length of dry land

The length of the land = L
The length of the waterfront = 0.65L
The length of the dry land = 70 feet

L = 0.65L + 70
L - 0.65L = 70
0.35L = 70
L = 70 ÷ 0.35
L = 200 feet
8 0
3 years ago
Abdul uses 15 1/2 cups of flour to make 3 loaves of bread. At that rate, how many cups of flour would Abdul need to make 4 loave
Pavlova-9 [17]
Yea don’t click on the links the get information from u
3 0
2 years ago
A small newspaper company is downsizing and has lost employers at a steady rate. twelve months ago they had 65 employees, and no
Ket [755]

Answer:

each month 3 employees were laid off.

Step-by-step explanation:

the company started with 65 employees 12 months ago, and now there are 29. 65 - 29 = 36. In 12 months, 36 employees were laid off. 36 employees divided by 12 months = 3 employees per month.

7 0
2 years ago
Please help me don’t skip! I need help with 3 and 4
densk [106]

Answer:

3 is 108

4 is 325 lbs

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Kramer Fabrications stockholders' equity at the beginning of July 2017 was $600,000. During the month, the company earned net in
    7·1 answer
  • What is the equation, in point-slope form, of the line that is perpendicular to the given line and passes through the point (2,
    8·2 answers
  • Find the mean of their scores
    11·2 answers
  • A company uses the formula T = 581s+150p to determine the total cost to purchase s computers and p printers. Which formula can b
    14·1 answer
  • Jason is the captain of his basketball team the list below shows how many points Jason scored in each of the first 10 games 18,2
    7·1 answer
  • From a population of size 400, a random sample of 40 items is selected. The median of the sample Group of answer choices must be
    12·1 answer
  • What is the probability of selecting a number that is a multiple of 15?
    14·2 answers
  • Graph the curve given by the parametric<br> equations x=t+2, y=1/2, t&gt;0
    12·1 answer
  • Calculate the area of a circle with diameter of 6cm
    10·1 answer
  • Solve for x. Can anyone help?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!