1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dimaraw [331]
3 years ago
10

1. Miles and Simon do chores to earn an allowance from their parents. Miles has $120 saved and gets a $10 allowance per week. Hi

s brother Simon has $75 saved but he does more chores so he gets $15 a week.
Write the equations representing Miles and Simon’s savings:
Mathematics
1 answer:
Ket [755]3 years ago
7 0

Answer:

If w represented the number of weeks he does his chores, the equations would be:

Miles: 120+10w

Simon:75+15w

You might be interested in
girtue goes to the store and buys a rusy car for $55. the store has a sales tax of 5.5% how much will gertue have to pay
galina1969 [7]

Answer:

58.03

Step-by-step explanation:

What I did first to make it easier was make 5.5 to .055 and when you multiply those two together you get 3.025 which if you round it up becomes 3.03 and when you add 55 you get 58.03

5 0
3 years ago
Plz help I will give brainliest<br> What is the value of x in this problem<br> 97x+14=13.8
sammy [17]
X= -1/485 (-0.00206)
8 0
2 years ago
What is an equation of the line passing between(4, -6) and (12, -8)?*
I am Lyosha [343]

Answer:

y= -1/4x - 5

Step-by-step explanation:

first you need to find the slope.

to do this you can use the equation: change in y/change in x which is also y2 - y1/x2-x1

-8 - (-6)/12-4

-2/8

-1/4 = slope

since the line's equation is y = mx + b, we still need to find the y-intercept. we can do this by just plugging in one of the points

-6 = -1/4(4) + b

-6 = -1 + b

-5 = b

so the final equation is y= -1/4x - 5

4 0
2 years ago
You bought 0.40 lb of spinach for $2.38. how much did the spinach cost per pound?δz
coldgirl [10]
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
6 0
2 years ago
Abcd is a parallelogram. Photo provided
Savatey [412]
The correct answer is A. 120 ft squared because you must multiply the height times the width which comes to 120.
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Casey spends $50 a week on entertainment. Kelly spends 10% less than Casey and Megan spends $5 less than Kelly. Which expression
    6·1 answer
  • How do you factor the expression<br> 20k+50
    10·2 answers
  • taneisha's family has signed up for a new cell phone plan.taneisha now has a limit on the number of texts she can send or receiv
    13·1 answer
  • Lmk ASAP please
    6·1 answer
  • Find x in the diagram
    11·1 answer
  • cho ba điểm M,N,P thẳng hàng , trong đó điểm N nằm giữa hai điểm M,P. Khi đó các cặp vectơ nào sau đây cùng hướng?
    13·1 answer
  • An item is regularly priced at $27. It is on sale for 35% off the regular price. What would be the sale price?​
    8·2 answers
  • 8-kg lead brick falls from a height of 1.6 m.
    5·1 answer
  • Convert0.9285714 into a fraction
    14·1 answer
  • What values of b satisfy 3(26 + 3)² = 36?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!