Answer:
58.03
Step-by-step explanation:
What I did first to make it easier was make 5.5 to .055 and when you multiply those two together you get 3.025 which if you round it up becomes 3.03 and when you add 55 you get 58.03
Answer:
y= -1/4x - 5
Step-by-step explanation:
first you need to find the slope.
to do this you can use the equation: change in y/change in x which is also y2 - y1/x2-x1
-8 - (-6)/12-4
-2/8
-1/4 = slope
since the line's equation is y = mx + b, we still need to find the y-intercept. we can do this by just plugging in one of the points
-6 = -1/4(4) + b
-6 = -1 + b
-5 = b
so the final equation is y= -1/4x - 5
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
The correct answer is A. 120 ft squared because you must multiply the height times the width which comes to 120.