1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svet-max [94.6K]
3 years ago
14

Create a table of values for the function f(x) = (1/3)^–x

Mathematics
1 answer:
mr_godi [17]3 years ago
5 0

Answer:

See the explanation

Step-by-step explanation:

The function given to us is:

f(x) = (1/3)⁻ˣ

We can convert the negative power into positive one by interchanging the numerator and denominator.

f(x) = (3/1)ˣ

f(x) = 3ˣ

Substitute value for x= -3 , -2, -1, 0, 1, 2, 3

f(-3) = 3⁻³ = 0.037

f(-2) = 3⁻² = 0.111

f(-1) = 3⁻¹ = 0.333

f(0) = 3⁰ = 1

f(1) = 3¹ = 3

f(2) = 3² = 9

f(3) = 3³ = 27

f(4) = 3⁴ = 81

and so on

The table of the found values of f(x) or y for the corresponding values of x, along with their graph is given below.

You might be interested in
2d + 1 = 9<br><br> so d = what
weeeeeb [17]

Answer:

d is 4 :))

hope that helped

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls brainlest ASAP and add extra points for correct answer
vlabodo [156]

Answer:

glucose, sunlight and oxygen on the left (they go in the cell)

water and carbon dioxide on the right (they go out of the cell)

3 0
3 years ago
Scale of a model airplane to the actual airplane is 1 inch equals 10 feet. How many times longer the actual plane is than the mo
WINSTONCH [101]

Answer:

120 times

Step-by-step explanation:

If we want to find a qunatity is how many times as other quantity, we have to divide the large one by the small one (remember, same units).

Let's make both into inches.

We have 1 inch [model]

also

10 feet * 12 = 120 inches

Thus, we can say:

120/1 = 120 times

So, Actual Plane is 120 times than model airplane

6 0
3 years ago
A grocery store sells fruit by the pound. The table shows the costs for raspberries and strawberries, where I represents the wei
Anika [276]

Answer:

2 pounds Raspberry costs - 9.50. I pound Raspberry cost> 9.50 =4.75 2 ki 1 pound. Strawberries cost = 3.22. cost of Raspberry Jafrost of Strawberry). = 4.75.3.22 f. 53. Raspberry cost $ 1.53 more than strawberries.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
25pts for correct answer with explanation Find the value of x when 2(x - 3) + 1 = 3x + 4
trapecia [35]
The answer is A) -1.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Shawn downloads movies at a base price of $2 per movie. If he downloads 5 movies, he will get a 25% discount. How much money wil
    15·2 answers
  • A candy maker mixed marshmallows worth $1.80 a pound with rice crisipes worth $3.20 a pound to make 50 pounds of a rice crispie
    13·1 answer
  • According to Masterfoods, the company that manufactures M&amp;M's, 12% of peanut M&amp;M's are brown, 15% are yellow, 12% are re
    13·1 answer
  • Weighing about a ton on their 14th birthday, the average T-Rex grew 4.6 pounds per day from the age 14 to 18 years! Write a form
    6·1 answer
  • A cone and a cylinder have the same size base. The cones height is 6 times the height of the cylinder. How much greater is the v
    7·1 answer
  • Johann wants to find a rectangular solar panel with an area of 128 cm. If the
    8·1 answer
  • 18. m21 S 21. Guided​
    10·1 answer
  • In a video game, the player can choose a character from 4 animal characters and 3 human characters. Players can also let the com
    15·2 answers
  • First to answer will be marked BRAINLIEST and I will give THANKS, please answer the questions directly.
    9·1 answer
  • A number, n, is multiplied by −0. 7. The product is -1/2. What is the value of n?​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!