1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sp2606 [1]
3 years ago
7

Did you know that chickens sometimes eat vegetables and fruits? A farmer likes to give the chickens apples to share. The farmer

observes that 5 chickens eat 8 apples. What is the ratio of the number of chickens to apples
Mathematics
2 answers:
GarryVolchara [31]3 years ago
6 0

Answer:

5;8

Step-by-step explanation:

Alex787 [66]3 years ago
4 0

Answer:

Ratio of the number of chickens to apples = 0.625

Step-by-step explanation:

The farmer observes that 5 chickens eat 8 apples.

Number of chickens = 5

Number of apples eaten = 8

We need to find the ratio of the number of chickens to apples.

\frac{\texttt{Number of chickens}}{\texttt{Number of apples eaten}}=\frac{5}{8}\\\\\frac{\texttt{Number of chickens}}{\texttt{Number of apples eaten}}=0.625

Ratio of the number of chickens to apples = 0.625

You might be interested in
The table below shows the relationship between the buses in the school parking lot and and the number of students on them. What
lawyer [7]

Answer:

Please add the diagram

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
115.9% as decimal rounded to the thousands
vovikov84 [41]
115.9%
1.159
rounded is 1.159 still

4 0
3 years ago
Please help! factorise 3e^2 + 5e
Oksana_A [137]

3e^2 + 5e = e(3e +5)

............................

3 0
3 years ago
Haley bought 8 pencils and 3 folders for $10.39. Nicole bought 5 pencils and 4 folders for $10.51. How much does a folder cost?
cupoosta [38]

Answer:

$1.89

Step-by-step explanation:

1) 8p+3f=$10.39

2) 5p+4f=$10.51

where p represents pencil & f represents folder.

multiply the first equation by 5 and the second equation by 8.

40p+15f=$51.95

40p+32f=$84.08

Subtract

17f=$32.13

f=$32.13/17 =$1.89

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
60°<br> (4x – 20)<br> Choose 1 answer:
Gemiola [76]

Answer:

x=20

Step-by-step explanation:

x=20 because 4×20=80

and 80-20= 60

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A company is paying a local radio station to run its commercials. The cost for running commercials is a one-time campaign fee an
    13·1 answer
  • Suppose a movie theater you work at sells popcorn in three different sizes. A small costs $2, a medium costs $5, a large costs $
    5·1 answer
  • What is the LCM of 7 and 9
    9·1 answer
  • In a group of 28 students, 12 study both Art and Biology.
    15·1 answer
  • Six PS4 games cost $348. The cost of games varies directly with the number of games. Write a direct variation equation.
    15·1 answer
  • Which of the following sets of data fits the box and whisker plot
    8·2 answers
  • Make x the subject of the formula (mx^2=f)
    13·1 answer
  • Gwen bought a 5 pound bag of Finch bird seed that cost $16.79. Find the cost per pound of bird seed.
    12·1 answer
  • X + 7 = 33 inverse operation
    12·1 answer
  • Please help me with this, im literally so confused.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!