1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
White raven [17]
3 years ago
11

A swimming pool is 10 m long, 8 m wide and 1.5 m deep. The inside of the pool

Mathematics
2 answers:
alisha [4.7K]3 years ago
6 0
80 1.5 because 10 times 8 equals 80 plus 1.5 equals 80.1.5
astraxan [27]3 years ago
6 0
80 1.5 because when you do 10 times 8 = 80 +1.5 you get 8o 1.5
You might be interested in
I need help with a question please help me: You have to write just the equation i can do the rest
Sholpan [36]

Answer:

Step-by-step explanation:

x+2×3x=26

5 0
3 years ago
True or false concave polygon has all interior angles describe any angles less than 180 Degrees degrees??
Ugo [173]

Answer:

true

Step-by-step explanation: In a concave polygon, each interior angle is less than 180°.

8 0
2 years ago
A baseball tournament begins with 128 teams. After each round of games , only half of the teams are left. How many teams will be
Zanzabum

Answer:

128/2=64/2=32

Step-by-step explanation:

you really need a help with that ? you don't know how to divide by 2 ? and then to divide the result another time by 2 ?

not to mention that you could achieve that with in division by 4 (as this is the save as dividing by 2 and then again by 2).

putting such questions in here is a farce and a waste of time for the helping people.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Natalia bought 6 sweaters. 3 are blue. What fraction of the sweaters are blue?
Ludmilka [50]

Answer: One-Half of the sweaters are blue.

Step-by-step explanation: Half of 6 is 3.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which statements are TRUE? Select all that apply.
musickatia [10]

Answer:

A, B, D are true

Step-by-step explanation:

A)  Speed = Distance travelled ÷ time taken

                 = 112 ÷ 1.75

                  = 64 miles per hour

True

B) Cost of 6 pens = $7.74

   Cost of 1 pen    = 7.74 ÷ 6 = $ 1.29

   Cost of 7 pens = 1.29 * 7   = $ 9.03

TRUE

C) Speed = 57 miles per hour

4 hour 10 minutes = 250 minutes

Distance traveled in an hour  = 57

Distance traveled in 250 minutes = (57* 250)   ÷ 60 = 237.50 miles

FALSE

D) Cost of 17 cans = $ 38.59

   Cost of 1 can      = 38.59 ÷ 17 = $2.27

   Cost of 3 cans    = 2.27 * 3 = $ 6.81

TRUE

e) Cost of two dozen eggs = $ 8.40

    Cost of an egg                = 8.40 ÷  24  =   $ 0.35

FALSE

7 0
2 years ago
Other questions:
  • a square drive thru window at the local coffee shop has a perimeter of 120 inches what is the length of each side
    12·2 answers
  • A 9-pack of notebooks costs $3.87. What is the unit price?
    6·2 answers
  • Please Answer I don't get it​
    12·1 answer
  • I need to know how to work it out and get the answer?!.​
    6·1 answer
  • Cos(5π/3)=<br><br> A. -√2/2<br> B. √3/2<br> C. √2/2<br> D. 1/2
    9·1 answer
  • Help me get this answer please
    14·2 answers
  • How many envelopes does Jane address in a day?
    13·2 answers
  • A garden at the local library is in the shape of a right triangle the dimensions of the garden are shown in the diagram. What is
    9·1 answer
  • 41 - 17= <br> i know it's 28 but i can't really do math
    9·2 answers
  • Help! I have no idea what to do! Will award brainliest!
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!