Answer:
The slope would would be -2
Step-by-step explanation:
Answer:
Sum of interior angles of a triangle always = 180 degrees
add the individual ratios to get a sum composite ratio:
2+5+8 = 15
180 / 15 = 12
Multiply individual ratios:
{2:5:8} * 12 = 24:60:96
Check:
24 + 60 + 96 = 180
Step-by-step explanation:
I hope it's help
Answer:
1.1 yd
Step-by-step explanation:
120 × π/180 = 2π/3
2.3 = r × 2π/3
=> r = 2.3 ÷ 2π/3
=> r ≈ 1.1
$15.00/11 pounds = $1.3636 per pound$20.00/16 pounds = $1.25 per pound 1.363636 - 1.25 = $0.113636 per pound, less
1.363636 × 20 = $27.27 original price for 20lb