1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arturiano [62]
2 years ago
8

If anyone could please help I would appreciate it!

Mathematics
1 answer:
serg [7]2 years ago
8 0
B is the correct answer. The actual prices for Awesome Autos are higher than Cool Cars, but they started the graph at a higher price (not zero) so that their bars would appear lower.
You might be interested in
you should have $16 and a coupon for a $5 discount at a local supermarket. a bottle of olive oil costs$7. how many bottles of ol
natta225 [31]
Each bottle costs seven dollars. Two of them would cost $14 and three would cost $21. Buying three bottles, the amount is $21 which exceeds $16. Therefore, a $5 discount will be given. Subtracting $5 from the $21 will give $16. You have just enough amount to buy THREE bottles of olive oil. 
4 0
2 years ago
Given m n, find the value of X.
Brut [27]

Answer:

x = 62

Step-by-step explanation:

62 and x are alternate exterior angles and alternate exterior angles are equal when the lines are parallel

7 0
3 years ago
K= 1/2mv^2<br> Solve for V
jeyben [28]

Hi there!

v = ±\sqrt{\frac{2K}{m} }

- - - - - - - - -

K = 1/2mv²

Isolate for the variable "v". We can begin by dividing both sides by 1/2. (Multiply by the reciprocal, or 2):

2 · K = 2 · (1/2mv²)

2K = mv²

Continue isolating by dividing both sides by "m":

2K / m = v²

Take the square root of both sides. Remember that the solution can either be positive or negative since there are positive and negative roots.

v = ±\sqrt{\frac{2K}{m} }

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Plz help with this it’s hard you need to find the points<br><br> The formula is y=Mx+b
jok3333 [9.3K]

Answer:

hindi ko yarrnn alam....sorry ahhh

4 0
3 years ago
A bakery sells 8 muffins for every 6 bread rolls. They sell 640 muffins in one week, how many rolls did they sell? USE SCALAR MU
olasank [31]
640 Diveded by 8 = 80 and 80 diveded by 6 = 13 R2

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A penny and a nickel are tossed. Describe the sample space of the experiment.
    11·1 answer
  • The crose harbor tunnel is about 1900m long . it is a little less than --------- km.
    8·1 answer
  • Easy math! 7th / 20 points
    8·2 answers
  • Which expression is equivalent to i 233?<br> a)1<br> b)–1<br> c)i<br> d)–i
    6·2 answers
  • Explain please. . . . . . . . . . . . .
    9·2 answers
  • What are three ways to write the number 24? Please help!!!!!!
    14·1 answer
  • What is the slope of a line segment with endpoints at (-1,1) and (1,5)?
    14·1 answer
  • At a school number of boy:number of girls is in the ratio 11:9
    6·1 answer
  • Pls help due in like 2 hours lol
    13·1 answer
  • The residents of a city voted on whether to raise property taxes. The ratio of yes votes to no votes was 3 to 2 . If there were
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!