1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Lina20
[59]
2 years ago
15
A rectangle has an area of 72 square units. The width of the rectangle is 9 units. The length of the rectangle is 2 x + 4. What
is the rectangle's length? 6 7 8 9
Mathematics
Answer
Comment
Send
2
answers:
dimaraw
[331]
2 years ago
8
0
8
A=LW
72= 9(2x+4)
72= 18X+36
Sub 36
36= 18X
Divide by 18
X=2
Length (2(2)+4)=8
Send
sukhopar
[10]
2 years ago
3
0
Answer:
the answer is 8
Step-by-step explanation:
Send
You might be interested in
the tempretur on friday was 46.8 degrees fahrenhiet. on saturday the tempreture was 63.5 degrees fahrenhiet how much higher was
Hitman42 [59]
16.7 degrees..........
8
0
2 years ago
4 tons of sawdust cost $3,120.00. What is the price per pound?
solmaris [256]
0.39 dollars per pound
4
0
2 years ago
Kevin is taking a two-part test in social studies
Phantasy [73]
Answer:
He need to earn 32 points on part 2.
5
0
2 years ago
Find the distance between (2, -75) and (10, 235).
Sphinxa [80]
Answer:
2
Step-by-step explanation:
4
0
3 years ago
Read 2 more answers
The ratio for 12 packs at 4 for $10
Lorico [155]
I think the ratio is for for every 4 packs it cost 10 dollars so in all it would cost 30 dollars
4
0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
-2(x + 5) = -2x - 10
12
·
1 answer
Gregory sees an $80.00 jacket on sale at 30% off. How much will it cost after a 7% sales tax is applied? $56.00 $59.92 $64.00 $6
9
·
2 answers
Need help quickly, thanks in advance
12
·
1 answer
So for line of best fit, I got y=1.72x+73.35
6
·
1 answer
Write the number in the form a+bi square root of -64+2?
5
·
1 answer
Was the median high temperature higher or lower then 37 degrees
12
·
1 answer
What is a two step equation that has a solution of -3
9
·
1 answer
Find the exact area (in square units) of the figure below. Explain your method(s).
8
·
1 answer
Yani buys 4 dozen flyers for $7.25. What is the cost for 12 dozen
12
·
1 answer
Question
10
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!