1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pshichka [43]
2 years ago
12

-3[2-(y-5)]-4[3(y+1)-(6-y)(-2)]

Mathematics
1 answer:
Natalka [10]2 years ago
8 0

Answer:

−y−81

Step-by-step explanation:

You might be interested in
PLEASE HELP ME? I AM BEING TIMED ON THIS QUESTION
Alex777 [14]
The slope would be B) 0.05
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A rectangular room is 3 times as long as it is wide, and its perimeter is 48 meters. Find the dimension of the room.
nekit [7.7K]

Length: 12

Width: 4 since 12x4=48 and length is 3 times as long as it is wide.

7 0
3 years ago
Mrs. Habib has 46.25 feet of border for a bulletin board for her classroom. the board is 37.5 feet tall and 8.3 feet wide. how m
Luba_88 [7]

Answer:

Mrs. Habib will have 22.25 feet of border left after she puts border around the board.

Step-by-step explanation:

You must find the perimeter of the board and subtract it from the amount of border she has to find how much she will have left after she uses it. The formula for perimeter is P=2(l+w), where l= the length of the board, and w= the width of the board. You will add those together and multiply them by 2 because there are 4 sides to a rectangle. That means this equation will look like:

P=2(8.25+3.75)

Now you can just solve for the perimeter.

P=2(12)

P=24

The perimeter is 24 feet. That means it will take 24 feet of border to cover her board. In order to find out how much she'll have left over, just subtract 24 from the total amount of border she has.

46.25-24=22.25

Therefore Mrs. Habib will have 22.25 feet of border left over after she covers the bulletin board.

7 0
2 years ago
5 pounds of apples cost $9.95. Find the unit rate.
Anna71 [15]
9.95[divide]5 = $1.99
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Holly has $125 she spends $35 on gas for her car which model represents how much money holly has left idk if the answer is right
inn [45]

Answer:

The second one would be the answer.

Step-by-step explanation:

If you look at the model, it shows it on 125 going down to 90.

If she has $125 and she spends $35 on gas, you would subtract that from how much money she has.

125 - 35 = 90.

Feel free to let me know if you need more help. :)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find all polar coordinates of point P = (6,31°). Plz explain the steps :)
    10·1 answer
  • Factor of x^3-x^2-24x-36
    12·1 answer
  • The shape has an area of 60 square inches. Find the value of x.
    14·1 answer
  • Select the best answer for the question.
    9·1 answer
  • Hi peeps. Im feeling REALLY stupid right now (or im just lazy to think.) what is a fractional unit? explain with examples, defin
    8·1 answer
  • Which of the following equations could be the result of using the comparison method to solve the system shown?
    15·2 answers
  • HELP ASAP MARKJNG AS BRAINLIST
    11·1 answer
  • Sixteen is four less than half of x
    10·1 answer
  • If
    5·1 answer
  • For the graphed function f(x) = (4)x - 1 + 2, calculate the average
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!