1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bulgar [2K]
3 years ago
11

How do you solve 3(1+5)

Mathematics
2 answers:
SSSSS [86.1K]3 years ago
8 0
First you add 1 and 5. Which is six. So now your equation looks like this: 3(6). 3(6) is the same as 3 x 6. Which is 18
sergeinik [125]3 years ago
5 0

Step-by-step explanation:

3(1+5)  (distributive property)

= 1(3) + 5(3)

= 3 + 15

= 18 (answer)

You might be interested in
Solve: 5x(8-4) divide 4-2=
nataly862011 [7]

5x(8 - 4)/4 - 2

Remember to follow PEMDAS.

First, subtract 8 and 4

8 - 4 = 4

5x(4)/4 - 2

Next, follow the left -> right rule, and multiply 5x and 4

5x(4) = 20x

Divide by 4

20x/4 = 5x

Finally, note that one has a variable, and the other has a constant, and so you cannot combine.

5x - 2 is your answer

hope this helps

8 0
3 years ago
5n+4=39 find the value of n that makes this equation true
Bond [772]
5n + 4 = 39
5n = 39 -4
5n = 35
n = 35:5
n = 7
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Zoe supplies costumes to a number of theater companies. She
KengaRu [80]

Answer:3

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
63/40 divided by 70/44
const2013 [10]

Answer:

0.90

Step-by-step explanation:

I entered it onto my calculator, but if you'd like an explanation as to how just ask.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
It takes 40 minutes for 8 people to paint 4 walls. How many minutes does it take 19people to paint 7 walls?
Slav-nsk [51]
Hey hey!


56 would be the answer.

WAIT, don’t leave just yet! You have to show at least some work! You CANT learn if you don’t know what you’re doing.

Here’s how I got the answer:

7:4 walls = 10:8 people =M:40 minutes
M = (7/4) / (10/8) x 40
M = 56 minutes.

If that helped let me know by hitting the thanks button or reply with any help you need.

Have a FABULOUS DAYYY!


3 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose y varies directly with x, and y= 7 when x = 3. What is the value of x when y = 28? If 7 = k(3) then 28 = k(x) Find x
    5·1 answer
  • Find the volume please helpppp
    15·1 answer
  • An 8 pack of beaded necklaces cost $21.92. what is the unit price per necklace??​
    8·2 answers
  • My goal rides his skateboard from 3:15 p.m. to 4:25 p.m. how long does Michael ride his skateboard
    15·2 answers
  • If the line passes through the origin, it is a proportional relationship. is this true or false?​
    10·1 answer
  • A store ordered 350 bags of grapefruit and oranges. If they
    7·1 answer
  • Write all the prime factors of 8595<br><br>You will 25 extra points if you follow me.​
    15·1 answer
  • Which of the following is equivalent to the radical expression below? 5^8*13
    14·1 answer
  • If you rolled a die, what is the probability that you would roll an odd number
    14·2 answers
  • What is 1.231 rounded to the nearest hundredth?​
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!