1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bingel [31]
3 years ago
8

S is the set of prime numbers that are less than 15

Mathematics
2 answers:
mote1985 [20]3 years ago
6 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

These are all prime numbers. We know it will not be B C and D because they include numbers that are 15, or that are not prime.

xenn [34]3 years ago
3 0

The answer is A. It is not B because 9 is the product of 3 x 3. It can't be C because 1 is only the product of 1 x 1.

You might be interested in
A study recently confirmed that of every 100 citizens of a certain​ state, 60 are considered overweight. There were 279 million
suter [353]
167 would be considered overweight
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
A square is cut diagonally into two equal parts. If each part has an area of 50 cm^2, then what is the perimeter of each part?
AysviL [449]

Answer:

<u><em>30cm</em></u>

Step-by-step explanation:

Given data

When are square is cut diagonally into two parts

The resulting shape is a triangle

hence the area of the square = 50+50 = 100cm^2

The length of each side of the square = √100= 10cm

likewise the diagonal of the square = 10cm

<u><em>Hence the perimeter of the resulting triangle= 10+10+10= 30cm</em></u>

8 0
3 years ago
X + (x + 11) =79 solve x
posledela

Answer:

x=34

Step-by-step explanation:

x + (x + 11) =79

Combine like terms

2x+11 = 79

Subtract 11 from each side

2x+11-11 = 79-11

2x = 68

Divide by 2

2x/2 = 68/2

x = 34

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mrs. Gordon had $40 to spend on cookies and pies. She bought 4 cookies, each of which cost $3. She spent twice as much on pies a
DiKsa [7]
First, multiply $3 by 4 to get $12 spent on cookies.  Then, you multiply $12 by 2 to know that the pies cost $24.  You then divide the $24 by 3 to get $6 per pie.  Meaning, each pie had cost $6.  You add the $12 and $24 together to get $36.  Finally, you subtract $36 from $40 to know that she only has $4 left.
4 0
3 years ago
4-0.25+9.5h when g=10 and h=5​
Furkat [3]
N sei só quero ponto
6 0
4 years ago
Other questions:
  • Cassidy's goal is to raise more than $75 for charity. She has already raised $6. Now she is selling cupcakes for $3 each to reac
    11·2 answers
  • Solve the nonhomogeneous differential equation y′′+6y′−16y=e5x. Find the most general solution to the associated homogeneous dif
    13·1 answer
  • Please help ASAP!!!!!!!!!
    8·2 answers
  • Help me with this please
    12·2 answers
  • Can you explain how to do this?
    8·1 answer
  • What is the unit price of a can of cat food if 3 cans cost $2.41? How much does one can cost? round to the nearest cent, only to
    5·1 answer
  • The number of boys if the total height would of the boys is 16.4 meters and their average height is 1.2 meters
    13·1 answer
  • After an earthquake in a city 15% were found missing , 25 % critically injured , 20 % suffered minor injury and 400 people had n
    5·2 answers
  • Larissa practices for a swimming tournament
    12·1 answer
  • Can anyone help with this?
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!