1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lara31 [8.8K]
3 years ago
5

What's the value of y

Mathematics
1 answer:
yaroslaw [1]3 years ago
6 0

(3y +10) /4 = 2y

Multiply both sides by 4:

4(3y +10) = 4(2y)

12y +40 = 8y

Subtract 40 from each side:

12y = 8y -40

Subtract 8y from each side:

4y = -40

Divide both sides by 4:

y = -40 / 4

y = -10


The answer is A. -10


You might be interested in
Alussa took a math test with 20 questions
anastassius [24]

Answer:

Step-by-step explanation: 100 divided by 20 is 5 therefore, each question is worth 5%. take how many questions she got right and multiply by 5. then determine if her score is less than or greater then 90%.

8 0
3 years ago
<img src="https://tex.z-dn.net/?f=5%20%2B%204%20-%20%28%205%20-%20%286%20-%205%29%29" id="TexFormula1" title="5 + 4 - ( 5 - (6 -
Ket [755]
(6-5)=1 (5-1)=4 5+4=9 9-4=5
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help if anyone can help me with a few problems please help me
jok3333 [9.3K]
I think it’s the number 3 I’m not sure I’m learning this stuff rn I’m getting the hang of it just it’s hard and not hard at the same time
5 0
3 years ago
1.64 as a fraction in simplest form
mrs_skeptik [129]
<span>The correct answer is 1 16/25.

Explanation<span>:
This is read as "one and sixty-four one-hundredths." This means the fraction would be 1 64/100.

Both numerator and denominator are even, so we will divide both by 2 and get 1 32/50.

Again, both are even, so we divide by 2 again and get 1 16/25.</span></span>
4 0
3 years ago
Jerry 1/5 of his allowance on a book and 3/8 of the remainder of his allowance for $12.00. Calculate: A.Jerry's allowance B.The
skelet666 [1.2K]
What grade are you just asking no offense
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Michelle and her 3 pets moved into a new apartment. The management charges a non-refundable deposit of $50 per pet. Her
    12·1 answer
  • MATTHEW HAS A BAG OF 100 PIECES OF CANDY. HE NEEDS TO SPLIT THE BAG BETWEEN HIS CLASSMATES IN HIS AM AND PM CLASS. HE HAS 20 STU
    15·1 answer
  • PLEASE HELP I NEED THE ANSWER NO LINKS OR WEBSITES ANSWER NOW What is the zero of the linear function graphed below? ​
    9·1 answer
  • Who knows how to do this pls show work
    11·2 answers
  • Anthony bought a new computer. He made an initial payment of $100 to the store, and he will pay $25 each month until the compute
    14·2 answers
  • Yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the neares
    14·1 answer
  • HELP PLS ILL GIVE BRAINLIEST!
    8·2 answers
  • Can someone please help will mark brainlist
    8·1 answer
  • 4(2x + 3) ÷ 5y
    5·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (10, 3) and
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!