1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kherson [118]
3 years ago
9

A right triangle has a hypotenuse length of 13 units. One leg has a length of 12 units. Which equation can be used to determine

the length of the other leg?
LaTeX: a^2=12^2+13^2 a 2 = 12 2 + 13 2

LaTeX: a=\sqrt{13^2-12^2} a = 13 2 − 12 2

LaTeX: a^2=12^2-13^2 a 2 = 12 2 − 13 2

LaTeX: a=\sqrt{12^2+13^2}

Mathematics
1 answer:
viktelen [127]3 years ago
5 0

a = √(13² - 12²) units

<h3>Further explanation</h3>

<u>Given:</u>

  • A right triangle has a hypotenuse length of 13 units.
  • One leg has a length of 12 units

<u>Question:</u>

Which equation can be used to determine the length of the other leg?

<u>The Process:</u>

We will solve a problem regarding right triangles. In the process, there is a relationship between the Pythagorean Theorem with Exponent and Square Root.

Let us find out the equation to determine the length of the other leg. Let the length of the leg as "a".

The Phytagorean Theorem:

\boxed{ \ (leg)^2 + (leg)^2 = (hypotenuse)^2 \ }

\boxed{ \ a^2 + 12^2 = 13^2 \ }

Subtract by 12² on both sides.

\boxed{ \ a^2 = 13^2 - 12^2 \ }

To take the square root on both sides.

So here's the equation that can be used to determine the length of the other leg: \boxed{\boxed{ \ a = \sqrt{13^2 - 12^2} \ }}

- - - - - - - - - -

Notes

If we continue working on the above, the results will be as follows:

\boxed{ \ a = \sqrt{13^2 - 12^2} \ }

\boxed{ \ a = \sqrt{169 - 144} \ }

\boxed{ \ a = \sqrt{25} \ }

Hence the length of the other leg equal to a = 5 cm.

Of course, we agree with the use of the right intuition, which is to remember Pythagorean Triples, i.e., \boxed{ \ 5-12-13 \ }. This method is very convenient when working on multiple-choice tests in a limited amount of time.

<h3>Learn more</h3>
  1. What are the lengths of the legs of the triangle? brainly.com/question/13027296
  2. Find out the measures of the two angles in a right triangle brainly.com/question/4302397
  3. A word problem of a quadratic equation brainly.com/question/11805547

You might be interested in
3(5 - 2x) + 2(x-3) plz help me quick:(
trasher [3.6K]

Answer:

9-4x is simplified

Step-by-step explanation:

hope this helps

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone please explain I have zero clue how to answer this! ​
UkoKoshka [18]

Answer:

x=62

Step-by-step explanation:

152-90(because of the right angle)

the 28 is a red herring

4 0
3 years ago
How many cups are in a gallon
Digiron [165]
1 cup: 8 oz
1 pint: 2 cups
2 pints: 1 quart
4 quarts: 1 gallon
by looking at this scale you will multiply the needed #s:
2 times 2 = 4    4 times 4 = 16 so there are 16 cups in a gallon 
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A data set whose original x values ranged from 120 through 351 was used to generate a regression equation of ŷ=0.06x + 14.2. Use
lawyer [7]

Answer:

35.32

Step-by-step explanation:

The regression equation usually demonstrated as

y=a+bx.

In the above equation y is the dependent variable, x is the independent variable, a is the intercept of regression line and b is the slope of regression line.

The given regression equation is

y^=0.06x+14.2

The predicted value of y can be computed by simply putting the value of x in above equation.

So,

y^=0.06(352)+14.2

y^=21.12+14.2

y^=35.32

Thus, the predicted value of y for x=352 is 35.32.

6 0
3 years ago
Daniel has 6 teaspoons of salt. The ratio of teaspoons to tablespoons is 3 :1. How many tablespoons of salt does Daniel have
ddd [48]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

because for every 3 teaspoons of salt he will have 1 tablespoon of salt and 6 divided by 3 is 2

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The slope of a line is –4 and its y-intercept is (0, 4). What is the equation of the line that is perpendicular to the first lin
    6·1 answer
  • A 5-pack of toy cars costs $4.95. What is the unit price?
    13·1 answer
  • How many real roots are in<br> X^3 - 4x^2 + 5x<br> A) 0<br> B) 3,<br> C) 1<br> D) 4<br> E) 2
    13·1 answer
  • 30 pts with brainliest!
    8·1 answer
  • A solution containing 12% alcohol is to be mixed with a solution containing 4% alcohol to make 20 gallons of solution containing
    5·1 answer
  • Reduce <br>0.1 x squared - 8.1 x + 8 = 0 to<br>2x squared - x + 80 = 0<br><br>​
    8·1 answer
  • Write an equation in the form y=mx+b for the line which passes through (1,-10) and (-7,-2)​
    15·1 answer
  • Expand the following<br>(x+2x)(2s-2t)<br>(m-n)²<br>(k+9)²<br>(4a-3b)(c+6d)​
    5·1 answer
  • 7. Chase and Zane are both driving to see their grandmothers. Zane has to drive 50
    10·2 answers
  • Rudy measured an Italian restaurant and made a scale drawing. The scale of the drawing was 1 centimeter : 6 meters. In the drawi
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!