1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alona [7]
3 years ago
13

How do you do this question?

Mathematics
1 answer:
Alla [95]3 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

∫ erf(x) dx

Integrate by parts.

If u = erf(x), then du = 2/√π e^(-x²) dx.

If dv = dx, then v = x.

∫ u dv = uv − ∫ v du

= x erf(x) − ∫ 2/√π x e^(-x²) dx

= x erf(x) + 1/√π ∫ -2x e^(-x²) dx

Substitution.

If u = -x², then du = -2x dx.

= x erf(x) + 1/√π ∫ e^u du

= x erf(x) + 1/√π e^u + C

= x erf(x) + 1/√π e^(-x²) + C

You might be interested in
I need help please
bazaltina [42]
1. Is linear equation
4 0
3 years ago
Asha made 15 sandwiches. 6 were cheese, and the rest were peanut butter. How many peanut butter Sandwiches did Asha make?
ASHA 777 [7]
The answer is 9

Explanation: 15-6=9
15 total
6 cheese + 9 peanut = 15 sandwiches total

:) hope this helps
7 0
1 year ago
Use the graph of the function to find its domain and range. Write the domain and range in interval notation
Daniel [21]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
TIMED HURRY PLEASE!!!!!!!! the first three steps in writing f(x) = 40x + 5x2 in vertex form are shown. Write the function in sta
bija089 [108]
Y=5(x+4)^2-80 is the vertex form
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mr. Jones charged Roberta $32 for parts and $15 per hour for labor to repair her
Galina-37 [17]

Answer:

2.

Step-by-step explanation:

Since 3 hours and $15 an hour

5 0
3 years ago
Other questions:
  • 108 pencils to 27 students <br> What is the unit rate?
    11·2 answers
  • If a truck traveled 75.648 miles per year how many miles did it travel monthly
    15·1 answer
  • After 6 months the simple interest earned annually on an investment of $6,000 was $463. Find the interest rate to the nearest te
    12·1 answer
  • SHOW WORK PLEASE FOR BRAINLEST!
    12·2 answers
  • The first one asks for the value of x. I need help on both. I am struggling to understand how to do this, please help
    13·1 answer
  • One car rental company charges $30 per day plus $0.25 per mile driven. A second company charges $40 per day plus $0.10 per mile
    10·1 answer
  • What is the volume of the rectangular prism shown ?
    11·1 answer
  • Help Please! Brainliest if Correct!!
    6·2 answers
  • 4x-6=10x-4 what is x?​
    7·2 answers
  • The edges of a cube increase at a rate of 3 cm/s. How fast is the volume changing when the length of each edge is 40 cm?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!