1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Schach [20]
3 years ago
5

Answer asap please!!

Mathematics
1 answer:
Otrada [13]3 years ago
6 0

Answer: B

Step-by-step explanation:

The lines outside the number on the left represent absolute value, meaning it doesnt matter if it is negative you just count it as positive. Since the number on the left is greater than the number on the right, the answer is B

You might be interested in
Help please, its pre-pre algebra
Lyrx [107]
8/74 l think it that
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 2-gallon bottle of bleach costs $14.24. What is the price per pint?
aleksley [76]

Answer:

16 divided by 14.24 = 1.12359550562

If you round it would be: $1.12

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Will mark brainliest for whoever answers
8_murik_8 [283]

Answer:

i dont khow  

i guess true

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
In 1987 the average price of gasoline was $0.94. Today the price of gas is about $3.00. What is the percent increase from 1987 t
aleksklad [387]

Answer:

219.15% (2DP)

Step-by-step explanation:

The difference between 0.94 and 3 is 2.06

Percentage change = (change in value/ original amount) X100.

(2.06/0.94) X 100

Which equals 219.15%

The price of gas has increased by 219.15%

3 0
3 years ago
I have attached the question below
aniked [119]

\text{The perimeter of the semicircle} = \text{radius}(\pi+2)=3(\pi+2)~cm=(3\pi + 6) ~cm\\

4 0
2 years ago
Other questions:
  • How do you add and subtract indices?
    15·2 answers
  • I am doing Transforming Equations Containing only Variables : Algebra 1 :
    13·2 answers
  • Start at (6,4) and move 4 units to the left and 2 units down what point will you end up on
    11·1 answer
  • A straight line has equation 3y-3x=4. Write down the equation of another straight line parallel to it
    10·1 answer
  • A small business ships specialty homemade candies to anywhere in the world. Past records indicate that the weight of orders is n
    10·1 answer
  • Look at these sets of ordered pairs.
    7·1 answer
  • A mother explains to her child that the price on the sign is not the total price for an oil painting, because the price does not
    15·1 answer
  • Please help due ASAP <br> Show workings
    11·2 answers
  • Disebuah perpustakaan, buku-buku disusun rapi didalam lemari dengan membentuk deret aritmatika. Pada sebuah lemari terdapat 6 su
    5·1 answer
  • Coach Yamada is organizing community volleyball teams. He wants each team to have 8
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!