1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fomenos
3 years ago
8

Lisa Company uses the periodic inventory system to account for inventories. Information related to Lisa Company's inventory at O

ctober 31 is given below:
October
1
Beginning inventory
390 units x $9.80 = $3,822
8
Purchase
790 units x $10.50 = 8,295
16
Purchase
590 units x $10.60 = 6,254
24
Purchase
195 units x $11.60 = 2,262
Total units and cost
1,965 units $20,633
Mathematics
1 answer:
scZoUnD [109]3 years ago
6 0

Answer:

The value of ending inventory will be items of latest purchase.

Step-by-step explanation:

Given that,

Lisa Company uses the periodic inventory system to account for inventories.

Information related to Lisa Company's inventory at October 31 is given,

Suppose, find the value of ending inventory using the FIFO cost assumption if 500 units remains on hand at october 31

We need to calculate the value of ending inventory

Using FIFO method

value\ of\ ending\ inventory =305\ units\times\$10.6+195\ units\times\$11.60

value\ of\ ending\ inventory = 3233+2262

value\ of\ ending\ inventory =\$5495

Hence, The value of ending inventory will be items of latest purchase.

You might be interested in
Jackson wants to divide 3/4 pound box of trail mix into small bags. Each of the bags will hold up to 1/12 pound of trail mix. Ho
lana66690 [7]
The answer to the question

4 0
3 years ago
If the pet store had 10 more birds the number of dogs would be double the number of birds what numbers should be on the scale
frosja888 [35]
If there were 10 dogs then there would be 20 birds
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ADSAPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Rasek [7]

Answer:

Part A: (0.25+0.30+0.75) - 0.20

Part B:

Step-by-step explanation:

The jar contains 0.25 of apple juice and 0.30 liter of grape juice. Then, another 0.75 litter is added. Melissa drank 0.20 of that, making the value lower (Hint: subtraction).

So we have to add 0.25, 0.30, and 0.75. Subtract it by 0.20. My equation would look like:

(0.25+0.30+0.75) - 0.20

The simplified equation will be:

1.3 - 0.20

= 1.1

I used the associative property to simplify the parenthesed part of the equation, and subtracted it by 1.1. Even though it has been simplified, the result has no changed and it is still the same value as it would have been in the previous equation.

Best of luck, and have a blessed day! For any question or comments, please say so!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the pattern continues how many cups of milk does George need to make 6 batches of muffins
alexdok [17]

Answer:

see explanation

Step-by-step explanation:

If we consider the differences between consecutive terms, that is

\frac{3}{4} - \frac{3}{8} = \frac{3}{8}

1 \frac{1}{8} - \frac{3}{4} = \frac{3}{8}

1 \frac{1}{2} - 1 \frac{1}{8} = \frac{3}{8}

To obtain the next term in the pattern add \frac{3}{8} to the previous term.

batches = 5 ⇒ milk = 1 \frac{1}{2} + \frac{3}{8} = 1 \frac{7}{8}

batches = 6 ⇒ milk = 1 \frac{7}{8} + \frac{3}{8} = 2 \frac{1}{4}


6 0
2 years ago
Which graph represents f(x) = 6 cos (4pix)
vazorg [7]
Look at the picture below!!

If this helped mark me brainliest pls!!

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Chet is a salesman whose base pay plus comissions amounted to $48,560 last year. If his base was $22,380 and he made $74,800 in
    13·2 answers
  • Line b passes through the point (-4,-7) and has a slope of -3/2 what is the equation of line b in standard form?
    9·1 answer
  • What is the value of 7 to the fifth power
    15·1 answer
  • a collector has 120 movie posters and 100 band posters. she wants to sell 24 movie posters but still have her poster collection
    11·1 answer
  • Please help, ASAP. Thank you <3
    15·2 answers
  • Compute the value of the discriminant and give the number of real solutions of the quadratic equation. 4x^2-7x+2=0
    5·1 answer
  • If 24 chairs cost a total of $312.00. What is the unit price for each chair?
    7·2 answers
  • Please help asap!!! It’s late!
    13·2 answers
  • 36/5= 7⃞5<br> What is the missing the number for the x in the mixed number
    9·1 answer
  • Can you do this its a slops
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!