1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivenika [448]
3 years ago
11

Equation A: y = −x + 5

Mathematics
1 answer:
Yuliya22 [10]3 years ago
5 0
You can put first equation of y to second and u get
You might be interested in
Graph a line that contains the point -6,1 and has a slope of 5
Stells [14]

Answer:

y=5x+31

Step-by-step explanation:

y=mx+b

1=(-6*5)+b

1=-30+b

31=b

y=5x+31

(5*-6)+31

-30+31

1

you can also graph a line on desmos

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
7 lbs of sour candies cost $7.00. What is the unit price?
grandymaker [24]

Answer:

$1 per lb

Step-by-step explanation:

If you divide the cost by the amount you are getting, then you get the unit rate. So, since 7 divided by 7.00 is 1.00, then the cost per pound is $1.00

7 0
3 years ago
What solution is 2x+6=6+2x?
Reptile [31]

Answer:

<h2>x = 2</h2>

Step-by-step explanation:

2x + 6 = 6 + 2x

4 + 6 = 6 + 4

10 = 10

8 0
2 years ago
Janna spends 1.25 hours of her 8 hour work day answering email messages. What percentage of the work day is this time
dusya [7]
1.25 divided by 8 =0.15635×100=15.6% or round up to 16%
3 0
3 years ago
Determine the value of x?
Alexxx [7]

hope it will help you..........

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The price of a cup of coffee was $2.65 yesterday. Today, the price fell to $2.30 . Find the percentage decrease. Round your answ
    5·1 answer
  • I'll give brainiest for three correct answers
    7·2 answers
  • If the perimeter of a square is 60cm , what is the length of each side.
    8·1 answer
  • Zahra spent $20.50 on 10 party favors for her party. The boys each received a puzzle book that cost $1.75 each. The girls each r
    14·1 answer
  • 15. Which function contains the point (6,2)?”
    5·1 answer
  • Decide!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    14·2 answers
  • A bakery can make 640 bagels in 4 hours. How many can they bake in 16 hours.
    5·1 answer
  • Write the formula for the volume
    8·1 answer
  • Is the graphed function linear?
    13·2 answers
  • Solve for x then find the measure of angle A
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!