1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergey [27]
2 years ago
10

The price of an item costs $13 to make. It is marked up $6.50 to sell. What is the percent marked-up

Mathematics
1 answer:
Whitepunk [10]2 years ago
4 0

(1 + x) (13) = 13+6.5

13x + 13 = 19.5

13x = 6.5

x = 0.5

The item was marked up by 50%

You might be interested in
What's -8 = x+11/-2 with steps
zlopas [31]

Hello friend

enjoy your day

7 0
2 years ago
Please help with these I am stuck
g100num [7]

Answer:

31.) x = 3

32.) y = 49

8 0
2 years ago
What is 1/8 converted into a fraction?​
AVprozaik [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A scale model of a tower is 24 inches tall and 18 inches wide. If the height of the actual tower is 60 feet, what is its width?
meriva

Answer:

The actual tower would be 45 ft wide.

Step-by-step explanation:

In order to find the width, we need to determine the scale factor. We can do that by dividing the actual height by the model height.

60ft:24in = 15ft:6in = 2.5ft:1in

Now we use that scale factor to determine the width. Multiply the scale factor by the width of the model.

18 inches * 2.5ft/in = 45 feet

6 0
2 years ago
Herman is standing on a ladder that is partly in a hole.He starts out on a rung that is 6 feet under ground ,climbs up 14 feet,t
fomenos
Well lets try using negatives and positives, negatives for underground positives for above. -6 + 14 = 8 then 8 - 11 = -3. When Herman finally stops climbing he is 3 feet below ground level.
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A protractor is used to measure an angle. Which of the following could be the measure of the angle if we know it is an acute ang
    11·1 answer
  • Find two numbers whose sum is 42 and whose difference is 16.
    6·1 answer
  • 5. Four bottles of Powerade cost $3.88. Find
    10·1 answer
  • The price for 7 lb of potatoes is $5 what is the price per pound.​
    6·1 answer
  • A hotel currently has 280 rooms. The management company
    11·1 answer
  • Slope is 2
    9·2 answers
  • triangle abc is similar to triangle def. if the perimeter of abc is 24 inches whats the perimeter of def. Btw its #7.
    12·1 answer
  • 1
    10·1 answer
  • Tell me somthing <3 ^^
    13·2 answers
  • Adalyn used 2.5 yards of fabric to make 3 decorative pillows. If she makes 12 pillows, how many yards of fabric will she need?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!