Answer:
The answer is 28
Step-by-step explanation:
15 divided by 10 is 1.5,
42 divided by 1.5 equals 28,
hence the answer is 28.
Answer:
Step-by-step explanation:
Unit rate per fluid ounce = $0.15
Step-by-step explanation:
Given that:
Cost of one quart bottle of juice = $4.80
We know that:
One quart = 32 ounces
Unit rate is the rate in which two quantities are compared and one of them is one.
Unit rate =
Unit rate = $0.15 per fluid ounce
Hence,
Unit rate per fluid ounce = $0.15
No solution because both equations have 2x on the same side.
Answer:
Step-by-step explanation:
We need to find the value of .
C stands for combination.
The formula of combination is as follows :
Here,
n = 19 and r = 1
So,
So, the value of is 19.