1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalija [7]
3 years ago
11

Cory is paid $567.20 biweekly.

Mathematics
2 answers:
Nimfa-mama [501]3 years ago
7 0

Answer:

14,747.20

There are 52 weeks in a year being paid bi-weekly means being paid every other week or 26 times a year. So 567.20 * 26 is 14747.20.

Llana [10]3 years ago
4 0
It would be $14,747.20
$29,494.40
You might be interested in
Oranges sell 8 for $1.84. Find the unit rate.
sweet-ann [11.9K]

Step-by-step explanation:

oranges sell 8 for 1.84$

so,

1 unit orange =\tt{\dfrac{1.84}{8}=0.23\$ } ⠀

3 0
3 years ago
Two containers designed to hold water are side by side, both in the shape of a cylinder. Container A has a radius of 12 feet and
Karolina [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

Container A = 75.36 x 17 = 1,281.12

Container B = 62.8 x 18 = 1,130.4

1,281.12 - 1,130.4 = 150.72 is left in container A.

So, 1,130.4 was taken out of it.

1,281.12 divided by 1,130.4 = 1.13

move the decimal over two to the right. Or times it by 100.

113%

5 0
3 years ago
25(2-4r-59) need help asap please
Pani-rosa [81]

Answer: -100r-1425 (this is if you are trying to simplify it)

5 0
3 years ago
Jennifer got a box of chocolates. The box is a right triangular prism shaped box. It is 7 inches long, and the triangular base m
Dafna1 [17]
The surface area would be 68 squared inches. I hope this helps!
4 0
4 years ago
($23 dollars per person)The cost of the hall for the dance is $4000 dollars How many people must attend the dance to cover the r
garik1379 [7]

Answer:

174

Step-by-step explanation:

Rental Fee ÷ Cost of Ticket = # of people needed

$4000÷$23=173.9....

Can't have .9 of a ticket, so round up to 174.

# of people needed is 174

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What’s he answer to this
    10·1 answer
  • Which shows a way to take apart 7?
    13·2 answers
  • 3 1/8+2 2/6= how do you solve this problem and 2 ways to solve this problem
    12·1 answer
  • What fraction is greater than C on the given number line above?
    13·2 answers
  • Help plz :)<br><br><br> Determine the measure of each unknown angle using the diagram.
    14·1 answer
  • Supposed you buy two shares of a stock worth $100. It goes up by 50% .how much did you make
    9·2 answers
  • Dylan invested $700 in an account paying in interest rate of 1 3/4% compounded quarterly. Sebastian invested $700 in an account
    14·1 answer
  • Find the unit vector in the direction of (-2, -1).
    5·1 answer
  • What is an equation of the line that passes through the points (2, -7)(2,−7) and (2, -2)(2,−2)
    10·1 answer
  • The steepest part of any walking trail in Craters of the Moon National Monument rises 9 yards vertically for every 50 yards trav
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!