Answer:
$2.50
Step-by-step explanation:
This problem is asking for the unit rate. To solve this problem, you would do $12.50 divided by 5 to get $2.50.
$12.50 divided by 5 = $2.50
Answer:
30 Mins
Step-by-step explanation:
9 mins for 3 waffles is 3 mins per waffle. 9÷3=3
3 mins for each of 10 waffles is 30 mins. 3×10=30.
Answer:
1006y
Step-by-step explanation:
Step-by-step explanation:
Assuming:
subtract a from both sides
multiply both sides by 5
divide both sides by 3
____________________
if,
multiply both sides by (5+a), then divide both sides by 3