1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kaylis [27]
2 years ago
15

In the context of downsizing in an organization, allowing a worker to remain in a position for a period of time after she or he

has been informed of impending termination might not be the best course of action. Identify a supporting argument for this statement.
Business
1 answer:
Elden [556K]2 years ago
8 0

Answer:

d. Terminated workers may interpret early notice as an effort to get the most out of them before departure

Explanation:

When an organization is downsizing, it is not proper to allow an employee to still remain in the organization and be performing his or her normal duties after the employee has been informed about impending termination might.

This is not the right course of action as the employee may have a different perception and may think the company just wants to get the best out of them before they leave and this may lead to unintested employees.

You might be interested in
Camp Elim obtains a $125,000, 6%, five-year installment note for a new camp bus on January 1, 2021. The note requires monthly in
kirza4 [7]

Answer:

Option (B) is correct.

Explanation:

The Journal entry is as follows:

Interest expense A/c Dr. $625

Note payable A/c       Dr. $1791.60

To cash                                            $$2,416.60

(To record the first month’s payment on January 31, 2021)

Working notes:

Monthly interest expense:

= (Note payable × Interest rate per annum) ÷ 12 months

= ($125,000 × 6%) ÷ 12 months

= $625

Note payable = $2,416.60 - $625

                       = $1,791.60

5 0
2 years ago
Surfer sam company produced 4,000 units of product that required 2.5 standard hours per unit. the standard fixed overhead cost p
Svet_ta [14]

The fixed factory overhead volume variance is $400 (unfavorable)

solution

Fixed Overhead Volume Variance = Applied Fixed Overhead – Budgeted Fixed Overhead

Applied Fixed Overhead = 4,000 units ×2.5 hrs per unit×$0.80 = $8000

Applied Fixed Overhead= 4,000 units ×2.5 hrs per unit×$0.80 = $8000

and

Budgeted Fixed Overhead =10,500 hrs × $0.80 = $8400

Budgeted Fixed Overhead =10,500 hrs × $0.80 = $8400

Fixed Overhead Volume Variance = $8000- $8400 = $400 (unfavorable)

Fixed Overhead Volume Variance = 8000- 8400 = 400 (unfavorable)

3 0
2 years ago
Total fixed costs for Taylor Incorporated are​ $260,000. Total​ costs, including both fixed and​ variable, are​ $500,000 if​ 156
kobusy [5.1K]

Answer:

The variable cost per unit is $1.54

Explanation:

Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.

On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.

According to given data:

Total Cost = $500,000

Fixed Cost = $260,000

Variable cost = Total cost - fixed cost

Variable cost = $500,000  $260,000

Variable cost = $240,000

Number of units = 156,000

Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit

6 0
3 years ago
An investor contributes $10,000 to a limited partnership and signs a $40,000 recourse note. In the first year, the investor's di
kondaur [170]

Answer: The loss carried to the next year is $10,000

Explanation:

the initial investment = $10,000 contribution + $40,000 recourse note= $50,000 initial basis.

The income in the first year = $15,000

Therefore total sum basis = $50,000 initial investment + $15,000 income = $65,000

The cash distributed = $5,000

we deduct the cash distributed from the total sum basis

hence,

remaining basis = $65,000 - $5,000 = $60,000

since the loss = $70,000

therefore,

the remaining loss after the first year = $70,000 - $60,000 = $10,000

so $10,000 will be the unused loss carried to the next year.

4 0
2 years ago
An employee time ticket is an hour-by-hour summary of the employee’s activities throughout the day. True or false?.
padilas [110]

It is true that an employee time ticket is an hour-by-hour summary of the employee’s activities throughout the day.

A time ticket is used to track the hours for which an employee will be paid in the upcoming payroll. Employees' time tickets are reviewed and approved by a supervisor at the closing of each pay period. After which the payroll team use them to calculate the hours worked by an employee. This serves as a basis for calculating gross pay.

When an employee clocks in or out, they generally put a time ticket into a time clock that are printed in an oblong, thick paper shape. Usually time tickets are physical cards that are stamped with beginning and ending times of employees work days. The payroll accountant or bookkeeper creates time tickets after the pay month has ended.

To learn more about employee time ticket here

brainly.com/question/14338603

#SPJ4

7 0
1 year ago
Other questions:
  • Which situation exemplifies public action?
    8·1 answer
  • 11. In the first quarter of 2010, U.S. advertisers spent $5.9 billion on online advertising. In the first quarter of 2011, they
    5·1 answer
  • Six Sigma Projects are easy to identify. They seek out sources of waste such as overtime and warranty claims; investigate produc
    10·1 answer
  • The screening process involves . A. choosing a setting to have group B. deciding how to publicize C. choosing a co-leader D. int
    9·1 answer
  • I need help on these please help!!
    8·1 answer
  • QUESTION 4 / 10
    9·1 answer
  • Kim is trying to decide whether she can afford a loan she needs in order to go to chiropractic school. Right now Kim is living a
    11·1 answer
  • ADVANCED ANALYSIS Currently, at a price of $0.50 each, 100 popsicles are sold per day in the perpetually hot town of Rostin. Con
    12·1 answer
  • Use the cost information below for Sundar Company to determine the cost of goods manufactured during the current year:
    8·1 answer
  • Which of the following statements regarding the income statement columns on the worksheet is false?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!