Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
Answer:
sin 70 degrees = 0.9396, 0.9396*3 approximately equal to the 2.82cm one area is 6*2.82/2=8.46cm²
Step-by-step explanation:
- Known this square covers an area of 36 cm square, so its length is 6 cm.
- so, we know that the lower side of the triangle is six, half of it is 3 cm.
- We make a triangle, and then the Angle of the triangle is 70 degrees, so, we can use the sin is to use bottom neighborhood is sin70 degrees = hemline is present in addition to 3cm.
3.5 since its asking how many he has, he has 3.5 its not askint how many bags he needs or how much a bag holds
Answer:
square with 8 sides
Step-by-step explanation:
Answer:
2116
Step-by-step explanation:
hope this helps :)