1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liraira [26]
3 years ago
10

Karla invests $300 compounded every 6 months at a rate of 10% for 3 years. At the end of three years, Karla will have $402.03 in

her account. Show how to arrive at this amount.
Mathematics
1 answer:
adell [148]3 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

We would apply the formula for determining compound interest which is expressed as

A = P(1 + r/n)^nt

Where

A = total amount in the account at the end of t years

r represents the interest rate.

n represents the periodic interval at which it was compounded.

P represents the principal or initial amount deposited

From the information given,

P = $300

r = 10% = 10/100 = 0.1

n = 2 because it was compounded 2 times in a year(6 months).

t = 3 years

Therefore,

A = 300(1 + 0.1/2)^2 × 3

A = 300(1 + 0.05)^6

A = 300(1.05)^6

A = $402.03

You might be interested in
A pump takes 12 minutes to add 3000 litres of water to a pond.
Nookie1986 [14]

Answer:

Mam I can speek

4 0
3 years ago
What are the prime factors of 4,725
PtichkaEL [24]
Prime factors of 4,725 are 3, 5 and 7
5 0
3 years ago
PLEASE HELP ME THANKS​
monitta

Answer:

yes in fact Josiah will have Extra left over

Step-by-step explanation:

So you see,

1 3/4 feet x 5 = 8 3/4 which is 1.375 less than 10 1/8 feet

Therefore, Josiah will have more than enough to build 5 shelfs.

Hope It Helps!

4 0
2 years ago
Joe pays $26.78 for 6.5 gallons of gas.
Dovator [93]

Answer:

$4.12

Step-by-step explanation:

$26.78 / 6.5 gallons = $4.12 per gallon

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Gloria earned $26 for babysitting for 4 hours. Write and Solve an equation to determine how much Gloria would earn after babysit
posledela

Answer:

Equation: ($26÷4 hours) × 25 hours

Answer: $156.25

Step-by-step explanation:

First, you would have to find out how much she earns per hour, so $26÷4. Then you multiply that by 25.

(26÷4) x 25=$156.25.

(hope this helps :P)

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Let f(x) = x2 + 15.+ 56<br>What are the zeros of the function?<br>Enter your answers in the boxes.​
    8·1 answer
  • If x = 17 cm and y = 8 cm, what is the length of z? A. 13 cm B. 19 cm C. 14 cm D. 15 cm
    5·1 answer
  • Statistics from Cornell's Northeast Regional Climate Center indicate that Ithaca, NY, gets an average of 35.4 inches of rain eac
    5·1 answer
  • HELP WILL MARK YOU BRAINLIEST NO GUESSES PLZ!!!!!!!!!!!!
    12·2 answers
  • What is the range of the following set of numbers
    8·2 answers
  • You want to arrive at baseball practice before 4:30pm. The drive is 15 minutes. Write the equation or inequality to determine wh
    14·1 answer
  • Slope is 1/4 and (4,2) is on the line<br> Explain please also the work
    11·1 answer
  • Sequence: 13, 11, 9, 7, ..<br> an = an-1 <br>a1 =​
    9·1 answer
  • ( Need answered fast please)What is the value of c?<br> c<br> c–35°<br> c–50°
    11·1 answer
  • The function f has the property that, for all x, 5(f)x=f(5x). If f(20)=40, what is the value of f(4)?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!