Answer:
There will be a difference in the income .
Absorption costing income will be lower as it transfers all the fixed costs to the ending inventory.
Variable costing income will be higher as it does not transfer the fixed costs to the ending inventory.
The difference will be of $ 104000
Explanation:
Increase in units 8000
Variable Fixed
Unit manufacturing costs of the period $24.00 $10.00
Unit operating expenses of the period 8.00 3.00
Total Unit Costs $ 32.00 $ 13.00
The net operating income under variable costing for the year will be $ 13* 8000= $ 104000 Lower than the net operating income under absorption costing. This is because the all fixed costs will be treated as period cost rather than product costs.
In variable costing the ending inventory will be $104000 lower than the ending inventory under absorption costing because the fixed costs will not be allocated to products.
Under variable costing, the units in the ending inventory will be costed at $32 each.Under absorption costing, the units in the ending inventory will be costed at $32+ $ 13= $ 45 each.
<span>Contracts are legally binding documents that have the ability to protect and allow all parties to be clear and precise of actions and expectations within the agreement, including payment arrangements. Contracts are important when analyzing revenue arrangements, as it ensures that all parties are aware of the agreed upon outcome and provide hard evidence should there be any future disputes.</span>
Answer:
Jan's Bakery and Tina Cookies
Total Average Cost for the merged firm
= ($300,000 + $75,000)/2
= $187,500
Explanation:
The total average cost for Jan's Bakery and Tina's Cookies is the average of their total operating costs. This is obtained by adding $300,000 to $75,000 and then dividing by 2.
Though, in practical terms, the presence of some synergies will cut some of the operating costs off, especially such costs as rent, advertising, and some other administrative costs. Some selling costs will also be eliminated when the merger goes through.
Answer:
Break-even point (dollars)= $1,104,000
Explanation:
Giving the following information:
The company's new monthly fixed expenses would be $331,200.
Selling price= 24
Unitary variable cost= (772,800/46,000)= 16.8 per unit
With this information we can calculate the break-even point both in units and dollars:
Break-even point= fixed costs/ contribution margin
Break-even point= 331,200/ (24 - 16.8)= 46,000 units
Break-even point (dollars)= fixed costs/ contribution margin ratio
Break-even point (dollars)= 331,200/ (7.2/24)= $1,104,000
Answer:
B) credit to Accounts Receivable for $1500.
Explanation:
The journal entry to record the given transaction is as follows
Cash $1,470
Sales discounts $30 ($1,500 × 2%)
To Account receivable $1,500
(Being the receipts of payment is recorded)
While recording this transaction we debited the cash as it increased the assets plus the sales discount is also debited and at the same time we credited the account receivable as it decreased the asset