1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
djyliett [7]
3 years ago
5

Given that (3,-1) is on the graph of f(x), find the corresponding point for the function f(3x)

Mathematics
1 answer:
Katarina [22]3 years ago
8 0

Answer:

  (1, -1)

Step-by-step explanation:

You have the point ...

  (3, f(3)) = (3, -1)

The corresponding point on the horizontally compressed graph will be ...

  (3x, f(3x)) = (3, -1)

  (x, f(3x)) = (1, -1) . . . . . the first coordinate of the given point is divided by 3

You might be interested in
A population of n ????20 scores has a mean of???????? 15. one score in the population is changed from x ???? 8 to x ???? 28. wha
Dmitry_Shevchenko [17]

20 has been added to the total of scores, so the new mean for the 20 scores will be 20/20 = 1 higher than it was.

The new population mean is 15+1 = 16.

7 0
3 years ago
Dose the perimeter of a square vary directly with the side length?
tankabanditka [31]

Yes, it does.

it is because, Perimeter of square = 4 L


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Patricia paid $385 for 5 nights at a hotel find the unit rate
Pavlova-9 [17]
Patricia paid $77 / night
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
5. Ms. Sellers flew out to Utah to take her sons to college. If she flew 245.6
lara31 [8.8K]

Answer:

Step-by-step explanation:

distance flown in 5.4 hours = 245.6 miles

distance flown in 1 hour = 245.6/5.4

= 45.481 miles

Hope this helps

plz mark as brainliest!!!!!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jane Dough sells her doughnuts for $0.15 more than what it costs her to make each doughnut. If you can buy 2 dozen doughnuts for
enot [183]

Answer: $0.20

Step-by-step explanation: $8.4 divided by the 24 or 2 dozen dougnuts she sells means she sell each donut for $0.35 and if we know that Jane Dough sells her doughnuts for $0.15 more than what it costs her to make each doughnut then $0.35 - $0.15 = $0.20 to make each donut

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Rita makes sidewalk chalk two days a week each of those days she spent one one fourth hour making the chalk how much times does
    5·1 answer
  • What's the common factor of 375,66,33?
    13·1 answer
  • Next week your math teacher is giving a chapter test. the test will consist of 35 questions. some problems are worth 2 points in
    9·1 answer
  • 10 times as much as what is 1/10 of 900
    14·1 answer
  • A number in form of aabb is a perfect square then find the number. (using method).​
    14·1 answer
  • The interior angles formed by the sides of a hexagon have measures that sum to 720°.
    13·1 answer
  • Randi gave 6 pieces of candy to each of
    13·2 answers
  • Solve the equation 2
    12·1 answer
  • Ahmad had 7/8 acres of land. He planted 3/4 of this land with corn. How many acres did he plant with corn?
    10·1 answer
  • What are the solutions of 5x+23>2x−4​?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!