1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dolphi86 [110]
3 years ago
12

Please help y = x2 - 8x + 15

Mathematics
1 answer:
olasank [31]3 years ago
5 0
Y =-6x+15 is the answer
You might be interested in
What is the length of side x in the triangle below?
antiseptic1488 [7]
Using sine formula we have 
8/sin60 = x/sin30 
hence x= 8/√3 = 4.62
5 0
3 years ago
Т. .
Gnoma [55]

9514 1404 393

Answer:

  45

Step-by-step explanation:

Only numbers ending in 5 or 0 are divisible by 5. If the units digit is 0, there can be no tens digit that is 1 less. So, the units digit must be 5 and the tens digit must be 4.

The number is 45.

6 0
3 years ago
A candy bar that originally sold for $0.65 undergoes a 7% price increase each year. Find the new cost of the candy bar after 15
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer:

10.4325

Step-by-step explanation:

For 1 year:   (0.65) + (0.65)(0.07) = 0.6955

For 15 years: 0.6955 X 15 = 10.4325

All together: (0.65+(0.65*0.07))*15 = 10.4325

7 0
3 years ago
33 + 2(5+8) - (6-2)2 =
Darina [25.2K]

Answer:

51

Step-by-step explanation:

33+2(5+8)-(6-2)2

open the brackets FIRST

<u>2</u><u>(</u><u>5</u><u>+</u><u>8</u><u>)</u><u> </u><u>=</u><u> </u><u>2</u><u>6</u>

33+26-(6-2)2

33+18

= 51

4 0
3 years ago
3.5 hours; $10<br> What is the unit rate per hour?
zaharov [31]

<em><u>Answer:</u></em>

The unit rate is $2.86 per hour

<u><em>Explanation:</em></u>

The units rate is amount earned in 1 hour

We are given that the rate for 3.5 hours is $10

<u>To get the unit rate, we will use cross multiplication as follows:</u>

3.5 hours ..........> $10

1 hour ..................> ??

units rate = \frac{1*10}{3.5} = \frac{20}{7} which is approximately $2.86 per hour

Hope this helps :)

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Let u = &lt;3, -1&gt;, v = &lt;-6, -6&gt;. Find 9u + 2v.
    13·1 answer
  • Solve the quadratic equation using the table
    14·2 answers
  • The points
    6·1 answer
  • Sketch the graphs using 3 points that belong to it. a y = 3x + 2
    8·2 answers
  • Name Perfect squares
    11·1 answer
  • Factor completely 5x^2 − 40.
    13·1 answer
  • A clothing store put a sales price of $48 on a purse. Before the markup, the store paid $40 for the purse. What percent markup d
    13·1 answer
  • -43/50 as a decimal number
    13·1 answer
  • Can somebody do this for me
    11·1 answer
  • Use the exchange rate £1 = €1.11 to convert €222 into £.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!