1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Usimov [2.4K]
3 years ago
5

How much will Emily pay for the backpack after the discounts?

Mathematics
2 answers:
Vedmedyk [2.9K]3 years ago
7 0

Add 20 and 30 together. It makes 50% so that is half of 100. Half 60 then you get your answer. The answer ro the equation is 30.

Bas_tet [7]3 years ago
6 0

The backpack is 60.00 with a 20%+ a 30% discounts totalling 50 % off half of 60.00 equals 30

00

You might be interested in
Equity Refers to:
Gnoma [55]

Answer:

ownership in a company

Step-by-step explanation:

the answer is option B

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I Leslie was helping her dad package 447 cupcakes in boxes for a company picnic. Each box holds 8 cupcakes. How many boxes do Le
Yuki888 [10]

Answer:

56

Step-by-step explanation:

447/8

56

well actually

55.875

I just rounded it up

5 0
3 years ago
Triangle ELM is rotated - 90 degrees about the origin. Draw the image of this rotation.
Fiesta28 [93]

Answer:

△E'L'M'

Step-by-step explanation:

-90° rotation = 270° rotation

Which maps (x,y) onto (y,-x)

L' (2,-3)

M' (7,-6)

E' (-3,-7)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Huong had $23 to spend on six notebooks. After buying them she had $11. How much did each notebook cost?
Nataly [62]
23-11=12
She spent $12 on notebooks, and she bought six notebooks.
12/6=2

Each notebook costed $2.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
BE is a mid segment of triangle ACD and BD is parallel to AE. If AB = 4, AE = 5, CD = 6, the value of AD is:
Goshia [24]
The answer is simply A. 10
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Let f(x)=2x−1. If 3f(a)=15, what is the value of f(2a)?
    9·1 answer
  • Mike owns two hardware stores. The scatterplots show the number of items sold at a specific price for each store for one week. W
    15·2 answers
  • What is the x-intercept of y=2x-4
    14·2 answers
  • (Answer Quickly!!!)<br> Name the property shown<br> (9 + 4) + 7 = 9 + (4 +7)
    9·1 answer
  • What is 0.0000095 in scientific notation
    6·2 answers
  • The U.S. Senate has 100 members. After a certain​ election, there were 6 more Democrats than​ Republicans, with no other parties
    13·2 answers
  • Can anyone help me<br> Please and thankyou? Been struggling for 20minutes
    15·2 answers
  • Donna buys a roast that weighs 5.6 pounds and costs $2.25 a pound. Find the amount she pays.
    10·2 answers
  • It is known that a particular laboratory task takes the average person 2.5 seconds (the variance is not known). A researcher was
    7·1 answer
  • Jack deposited $47,323.15 in an account earning 5% interest compounded annually.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!