1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vredina [299]
2 years ago
9

Reduce 30/36 to its most simple form.

Mathematics
1 answer:
iVinArrow [24]2 years ago
5 0
<span>30/36 in simplest form is = 5/6</span>
You might be interested in
Determine all intervals on which f(x) &gt; 0.
8_murik_8 [283]

Answer: [-7, -4]u[0, 3]

4 0
2 years ago
You multiply a number by 3 subtract 6 then add 2 the results is 20 what's the number
e-lub [12.9K]

You multiply a number by 3 subtract 6 then add 2 the results is 20

what's the number​ ?

Let the number = x

multiply a number by 3

so, it becomes 3x

subtract 6 , so, 3x - 6

then add 2

so, 3x - 6 + 2

The result will be 20

So,

3x - 6 + 2 = 20

solve for x

3x - 4 = 20

Add 4 to both sides

3x - 4 + 4 = 20 + 4

3x = 24

Divide both sides by 3

3x/3 = 24/3

So,

x = 8

5 0
1 year ago
The double number line shows that 5 kilograms of avocados cost $9 dollar
svlad2 [7]

Answer:

1.8.

Step-by-step explanation:

9 divided by 5 is 1.8.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Pam likes to practice dancing while preparing for a math tournament. She spends 80 minutes every day practicing dance and math.
RSB [31]

Answer: 628

Step-by-step explanation:

I found it online

7 0
2 years ago
If 5.3 pounds of nails cost $16.96 what is the price of one pound of nails?
Rom4ik [11]
$16.96÷5.3=3.2(naila)-price
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve by using square roots. ​ 6x^2−27=39
    10·1 answer
  • The product of two rational numbers:
    11·1 answer
  • 33. 14x2 + 15x – 9<br> factor
    7·1 answer
  • Arie ran an equal number of miles each day for 12 days. He ran 60 miles in total.
    7·2 answers
  • Which of the following retirement plans places a maximum amount that an individual can contribute to the fund in a given year at
    12·2 answers
  • The sum of five times a number and -6 is -2.
    14·1 answer
  • X^2+18x+72 factoring
    8·1 answer
  • En el estante de un negocio hay 2 tipos de tarros de la misma mermelada y marca. El tarro más alto tiene el doble de altura que
    5·1 answer
  • HELP PLEASE !!!!!!!! ITS VERY URGENT!!!!!
    13·2 answers
  • Ron needed to buy a new jacket for his upcoming ski trip. The ticket price of the jacket was $199.00. After the sales tax was ad
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!