1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Klio2033 [76]
2 years ago
7

Which of these statements is true regarding women in the united states workforce?

Business
1 answer:
Svetradugi [14.3K]2 years ago
6 0

Both A and B, but not C.

You might be interested in
Worthington Chandler Company purchased equipment for $12,000. Sales tax on the purchase was $800. Other costs incurred were frei
insens350 [35]

Answer:

d. $13,575

Explanation:

The cost of the equipment includes all the cost incurred to bring the equipment to a state where it becomes available for use.

These costs are the cost of the equipment, sales tax, freight, repairs during installation and installation cost.

Therefore,

Cost of the equipment = $12,000 + $800 + $200 + $350 + $225

                                       = $13,575

The right option is d. $13,575.

3 0
2 years ago
What is a food technologist
Kay [80]

Answer:

Food technologists are responsible for the safe and efficient development, modification and manufacture of food products and processes.

Explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Mark s wife asked him how his first day at work went. He smiled and said everyone he met told him about how Jed McClusky single-
Nookie1986 [14]

Answer:

The correct answer is a. corporate stories.

Explanation:

Corporate stories are events that occurred in the past, which, because of their relevance to the development of the organization, serve as a reference to project into the future. What is sought with these types of events is to motivate, encourage employees to perform their tasks in the best way, trying to make every effort to achieve it.

7 0
2 years ago
The following information summarizes the standard cost for producing one metal tennis racket frame at Spaulding Industries. In a
astra-53 [7]

Answer:

Actual Price paid for materials = $4.2136 \times 2,200 = $9,270

Actual price per unit = $4.2136

Explanation:

Provided information,

Standard Material per unit = $4

Total cost = $8,400

Standard Quantity = $8,400/$4 = 2,100 units

Provided Material Price variance = $470 unfavorable = - $470

= (Standard Price - Actual Price) \times Actual Units

Material Quantity Variance = $400 Unfavorable = - $400

= (Standard Quantity - Actual Quantity) \times Standard Rate

Using Material Quantity Variance

- $400 = (2,100 - Actual Quantity) \times $4

-$400/$4 = 2,100 - Actual Quantity

Actual Quantity = 2,100 + 100 = 2,200 units

Now, putting this value in Material Price Variance we have,

- $470 = ($4 - Actual Price) \times 2,200

-$470/2,200 = $4 - Actual Price

- $0.214 = $4 - Actual Price

Actual Price = $4 + $0.2136 = $4.2136

Final Answer

Actual Price paid for materials = $4.2136 \times 2,200 = $9,270

Actual price per unit = $4.2136

8 0
3 years ago
_____________ is the act of obtaining a desired object from someone by offering something in return.
Vaselesa [24]

Exchange

<span>Exchange is simply the act of the of giving and receiving between two individuals or two groups. A trade is a typical example of an exchange. For instance, if a farmer gives a fixed number of eggs to another farmer for a fixed quantity of cow’s milk, this is an exchange.  Similarly, if a house guest offers to cook and clean in return for free accommodation, this is an exchange. </span>

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Approximately 85% of the customers at hanson's furniture store purchase furniture using store credit. the store's average collec
    9·1 answer
  • As learning and trade progressed, the medieval structure began to break down.
    5·1 answer
  • 1. Production and DM budgets: Stolen Horse, Inc. manufactures and distributes toy dinosaurs throughout the Western United States
    7·1 answer
  • when it comes to distribution, what is the least expensive route when getting the product from manufacturer or farmer to the ult
    11·1 answer
  • rayer Corporation has income from continuing operations of $319,000 for the year ended December 31, 2017. It also has the follow
    6·1 answer
  • Change in supply or change in quantity supplied
    11·1 answer
  • A government imposes a per-unit tax on light bulbs in a competitive market. Afterward, the seller's after-tax price increases fr
    14·1 answer
  • A record store that sells $1,000 woth of CDs per day to 40 customers ( the average cost of goods sold per unit is $12.50) How mu
    14·1 answer
  • AMaZon is taking forever to ship my tablet. answer with problems you've had with aMaZon
    8·1 answer
  • Gloria has an option to purchase the cottage she leases from her landlord. She can exercise the option within the next two years
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!