Answer:
$3
Step-by-step explanation:
Because you have to also think about tax of the item. Plus add them both up and it costs $2.24 without tax. Which means it's already above $2.
Answer:
190
Step-by-step explanation:
160 - 120 = 40
120 + 30 = 150
150 + 40 = 190
Answer:
$1.25
Step-by-step explanation:
$2.50 / 2 = $1.25 per liter
Answer:
Step-by-step explanation:
She is standing in front of a wall which is 10 feet away when she kicks the ball and it hits the wall and comes back to her by the virtue of Newton's third Law of motion! She kicks the ball into the air vertically above her and the ball rises to 10 feet and then comes back to her by the virtue of gravity!