1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Damm [24]
2 years ago
7

I need answers to all

Mathematics
2 answers:
disa [49]2 years ago
8 0
1. C

2. B

3. B

4. C

5. Dont' know :(

6. D

Can't answer the rest, sorry
labwork [276]2 years ago
6 0
1. is A
2. is B
3. is A or B
4. is C
5. is C
6. is D
7. is A
8. is A or C
9. is ?
10. is ?
You might be interested in
The constants a, c and d are positive. Solve the inequality for x. d - cx > a. if u are a math nerd please help
DerKrebs [107]

Answer:

substituting in 1

1 - x > 1

-x > 0

x<0

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
24 pencils cost $1.20, how much will one pencil cost?
Serggg [28]

Answer:

1) $0.05

2) $5.00

Step-by-step explanation:

1)

1.2/24 = 0.05

2)

22.5/4.5 = 5

7 0
3 years ago
Lyle bought 3/8 pound of Red grapes and 5/12 pound of green grapes.. How many pounds of grapes did he buy?
olga2289 [7]

Answer:

he bought 19/24 pounds of grapes totoal

Step-by-step explanation:

3/8 +5/12 = 19/24

common denominator is 24 for both of them so multiple 3/8 by 3 and 19/24 by 2

6 0
2 years ago
Click on the volume of this rectangular prism.
gtnhenbr [62]

Answer: 192 cubic inches

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the sum of 21 and 5 times a number f is 61
sukhopar [10]

Answer:

Answer is below

Step-by-step explanation:

21 + 5f = 61       Turn the words into an equation

-21        - 21       Subtract 21 from both sides

5f = 40              Divide both sides by 5

f = 8

If this answer is correct, please make me Brainliest!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jeff is responsible for buying supplies of food and medication for the dogs and cats at a local shelter. The food and medication
    15·1 answer
  • Y=-5/2x-5 find the slope of each line
    14·2 answers
  • A cup of broth can have 870 milligrams of salt, which is 30% of the recommended daily allowance. What is the recommended daily a
    13·1 answer
  • How many times dose 4 go into 98
    9·2 answers
  • Round 75,499 to the nearest thousand.
    11·2 answers
  • When a grizzly bear hibernates, its heart rate drops to 10 beats per minute, which is 20%, percent of its normal value. What is
    5·2 answers
  • Two forces of 418 N. And 590 N. Act on an object the angle between the forces is 48° find the magnitude of the resultant and the
    8·1 answer
  • A candy bar manufacturer is interested in trying to estimate how sales are influenced by the price of their product. To do this,
    12·1 answer
  • I don’t get this, i already tried but i can’t get it right
    11·1 answer
  • (6x + 14) - (9x + 5)
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!