Answer:
<u>x=90</u>
Step-by-step explanation:
<em />
<em>Let's solve your equation step-by-step.</em>
x/9−5=5
<em>Step 1: Simplify both sides of the equation.</em>
x/9−5=5
1/9x+−5=5
1/9x−5=5
<em>Step 2: Add 5 to both sides.</em>
1/9x−5+5=5+5
1/9x=10
<em>Step 3: Multiply both sides by 9.</em>
9*(1/9x)=(9)*(10)
x=90
Answer:
<u>x=90</u>
Answer:
D.$4 paid for 4 hats
Step-by-step explanation:
What is unit cost?
unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product
From the given options
only options D represents unit cost
the reason is because $4 was paid for 4 hats
it clearly shows that 1 hat cost $1
Answer:
Je ne parle pas français donc j'utilise un traducteur. J'espère qu'il n'y a pas trop d'erreurs. Le frère de Maurice a dépensé 5,20 $ et Maurice 20,80 $
Step-by-step explanation:
Answer:
15.31
Step-by-step explanation:
solve both sides separately
6x+78/67-78x
x cancles out
becomes 84/-11
becomes -7.64 rounded
180+270-567
becomes -117
moves -7.64 to other side (divide by other side)
-117/-7.64
becomes 15.31