1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivenika [448]
3 years ago
9

Sheena was organizing items in a scrapbook she took 25 photos and divided them evenly between p pages which algebraic expression

represents the number of photos on each page?
Mathematics
2 answers:
Minchanka [31]3 years ago
7 0
25÷p=5

25÷5=5

In order for Sheena's 25 pics to be divided evenly on each page there would have to be 5 pictures on each page.
erma4kov [3.2K]3 years ago
5 0
P divided by 25 that depends on how many pages there are on her scrapbook
You might be interested in
At boarding school, students spend 1/4 of their time eating and sleeping, 3/5 of their time in class, and 1'12 studying. The res
steposvetlana [31]

Answer:

1/15 of their time is free time.

Step-by-step explanation:

To find the answer to this 2-step problem, we have to add all the fractions up, then find how much of that time is not part of the fraction.

So to add all the fractions, you have the equation:

1/4 + 3/5 + 1/12

The first thing we have to do is to find a common denominator.

4, 5, and 12 are each able to multiply into 60.

So we can make the equation now with a common denominator.

15/60+36/60+5/60=56/60.

We now can simplfy this.

56/60=14/15

Now that we know how long it is to do all the other activities, it tells us that the rest of the time is free time. To find the rest of the time, we have to do:

1-14/15=1/15

So 1/15 of their time is free time.

8 0
3 years ago
A school bought $548 in basketball equipment and uniforms costing $29.50 each. The total cost was $2,023. Write an equation you
VladimirAG [237]
Equation:
Total cost = fixed costs + variable costs
2023 = 548 + 29.50x

Solution:
2023 - 548 = 29.50x
(2023 - 548)/29.50 = x
50 = x
3 0
3 years ago
When Justin goes to work, he drives at an average speed of 60 miles per hour. It takes about 1 hour and 30
dexar [7]

Answer:

$13.14

Step-by-step explanation:

60 mi/1 hour = x mi/1.5 hours

x = 90 mi to drive to work

25 mi/1 gallon = 90 mi/y gallons

y = 3.6 gallons to get to work

$3.65/1 gallon = $z/3.6 gallons

z = $13.14

6 0
3 years ago
Which of the values shown are potential roots of f(x)=3x^3-13x^2-3x+45? Select all that apply
GrogVix [38]
<h3>f(x)=3x³-13x²-3x+45</h3><h3>f(x)=3x³-9x²-4x²+12x-15x+45</h3><h3>f(x)=3x²(x-3)-4x(x-3)-15(x-3)</h3><h3>f(x)=(x-3)(3x²-4x-15)</h3><h3>f(x)=(x-3)(x-3)(3x+5)</h3><h2>f(x)=(x-3)²(3x+5)</h2>

<h3><u>Roots:</u></h3><h3>x=3</h3><h3>x=-5/3</h3>
5 0
2 years ago
What is 16500 rounded to the nearest ten thousand?
frosja888 [35]
16500 Rounded to the nearest ten thousand is 20,000
4 0
3 years ago
Other questions:
  • What fraction is greater than 0.7 and less than 0.8
    6·1 answer
  • The ice rink sold 95 tickets for the afternoon skating session for a total of $828. General admission tickets cost $29 each and
    6·1 answer
  • Zoey found that box of dog food was left in the pantry. She shared this food equally among her 4 dogs. What fraction of the full
    13·2 answers
  • Help! I don't know how to do this, you could explain or help pls pls pls<br><br>(2x2+7x−4)+(−10x−4)​
    15·1 answer
  • It’s something from khan academy
    5·2 answers
  • Find the product of
    9·1 answer
  • Find the Area of the figure below, composed of a parallelogram and one semicircle.
    14·1 answer
  • (FREE BRAIN POINTS) NEED HELP) (FIRST ANSWER GETS BRAINLIEST) If triangle ABC△ A B C is similar to TRIANGLE D E F△ D E F, which
    15·2 answers
  • Please help 18 MATH PROBLEM
    7·2 answers
  • Please help i need answer and explanation.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!