Answer:
0.0365 pounds per dollar
$2.79 per pound
$2.79 per pound is typically used
Step-by-step explanation:
13.95/5 = $2.79 per pound
5/13.95 = 0.0365 pounds per dollar
In a parallelogram opposite angles are congruent, that means:
Angle L = Angle N, replace L & N by they respective value, then
3x-25 = 2x-10 ==> x=15 , Now plug the value of x in any of the 2 sides
3(15) -25 =20°
hence Angle L =- Angle N = 20°
Now let's calculate Angle M. In a parallelogram the adjacent angle are supplementary, that means their sum = 180°, then
Angle N + Angle N = 180°==> Angle M = 180°-20° = 160°
Answer:
5.3 but the three is repeated
Step-by-step explanation:
Answer:
312 copies
Step-by-step explanation:
100 + 100 = 200
40 + 60 = 100
8 + 4 = 12
200 + 100 + 12 = 312 copies
Answer:
g∠-20
Step-by-step explanation: