Answer:
61.61
Step-by-step explanation:
In the expression now that we know the value of x and y, we can replace it with its values. So it would look like this.... 43.37 + 18.24. This equals 61.61.
Hope this helps!
Answer:
$0.26
Step-by-step explanation:
To find the unit price, divide the cost by the amount you have.
$2.86/11 = $0.26
The unit price is $0.26.
Answer:-43 + 9x = 0
Step-by-step explanation:Simplifying
9x + -43 = 0
Reorder the terms:
-43 + 9x = 0
Solving
-43 + 9x = 0
Solving for variable 'x'.
Move all terms containing x to the left, all other terms to the right.
Add '43' to each side of the equation.
-43 + 43 + 9x = 0 + 43
Combine like terms: -43 + 43 = 0
0 + 9x = 0 + 43
9x = 0 + 43
Combine like terms: 0 + 43 = 43
9x = 43
Divide each side by '9'.
x = 4.777777778
Simplifying
x = 4.777777778
Answer:
Use Microsoft Math solver
Answer:
The area of the triangle is 6 square units.
Step-by-step explanation:
The area of a triangle is given by base x height / 2. Based on the info we're given in the question:
![A= \frac{b \times h}{2}\\A= \frac{3 \times 4}{2}\\A=6](https://tex.z-dn.net/?f=A%3D%20%5Cfrac%7Bb%20%5Ctimes%20h%7D%7B2%7D%5C%5CA%3D%20%5Cfrac%7B3%20%5Ctimes%204%7D%7B2%7D%5C%5CA%3D6)