1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mnenie [13.5K]
2 years ago
7

How many paychecks do you get a year if you're paid semimonthly?

Mathematics
1 answer:
hjlf2 years ago
6 0
Semi --> twice
semimonthly --> occuring twice a month

Thus:
You are paid twice a month

12 months in a year

12 x 2 = 24 paychecks an year
You might be interested in
1. <br> Simplify: 5 + p &gt; 3<br> p -2<br> p &gt; 8
OlgaM077 [116]

Answer:

p > -2.

Step-by-step explanation:

5 + p > 3

5 - 5 + p > 3 - 5

p > -2.

7 0
2 years ago
What is the percent of change from 64 to 48
Sladkaya [172]
It would be -25% !!!!!!!!
5 0
2 years ago
Please I need help and I need more practice one this please
PSYCHO15rus [73]
? = 30 because your number is increasing by -8 how to figure it out is by taking 14 - 6 = 8
7 0
3 years ago
Last week, a skate shop originally sold a skateboard for $120. Today, there is a sale and the same skateboard costs $96. What is
Tamiku [17]
120 - 96 = 24

Now we have to find what percent of 120 24 is.

x × 120 = 24
x = 0.2

0.2 means 20%.

The discount is 20% off.
8 0
2 years ago
Debroah earns $10 per hour tutoring other students in math class. she earns versus the time that she tutors for. on the lines be
vesna_86 [32]
It represents that she tutored for 0 hours, and earned $0.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Question Help A college bookstore marks up the price that it pays the publisher for a book by 40 %. If the selling price of a bo
    14·1 answer
  • Choose one of the factors of x3 − 1331.
    10·2 answers
  • 91. jerry bought some pears at the store. he paid $4.59 for 5.4 pounds of pears. what is the unit price of the pears? homework h
    13·1 answer
  • Number 5 says: a punch recipe that serves 24 people calls for 4 liters of lemon-lime soda,2 pints of sherbet and 6 cups of ice.
    12·1 answer
  • Ill give brainliest~
    7·1 answer
  • Eileen spent 75 cents of her dollar at the market. how much money does she have left ???
    10·1 answer
  • To graph the equation 2x + 5y = 10, Zeplyn draws a line through the points (5, 0) and (0, What is the slope of the line represen
    13·1 answer
  • 12345 :- 987 me pueden ayudar con esta division
    9·1 answer
  • Solve pls brainliest
    6·1 answer
  • Simplify the given polynomial expressions as much as possible
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!