1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vikentia [17]
2 years ago
13

What's the LCM of 3,4,6,and8

Mathematics
1 answer:
Makovka662 [10]2 years ago
4 0
The LCM (least common denominator) of 3, 4, 6 and 8 is...
24
You might be interested in
When are x+3 and 2x equal? When are they not equal? Use your diagrams to explain.
Tanzania [10]
Yes hope this helps :)


4 0
2 years ago
A group of 4 friends went to lunch and spent a total of $40, which included the $34 food bill and the tip. They decided to split
Ber [7]

The amount each friend paid for food is $8. 50 for the food and $1. 50 for the tip.

<h3>What is division?</h3>

The division is one of the most basic mathematical operators. It is used when a number is to be distributed equally in n number of parts.

As it is given that the total of 4 friends went to the lunch, the total amount paid by them is $40, but the food bill was just $34, therefore, the rest of the amount was paid in the tip. If we calculate the tip,

Tip = Total spent - Food bill

Tip = $40 - $34

Tip = $6

Now, as it is that the total amount spend by all on the food is $34, and it is to be divided among the four friends, therefore, the amount paid by each of the friends is,

\text{Total amount to be paid by each friend}=\dfrac{\text{Total amount spent by all on food}}{\text{Number of friends}}\\\\\text{Total amount to be paid by each friend}=\dfrac{\$34}{4}\\\\\text{Total amount to be paid by each friend}=\$8.5

Further, the total amount tip by all is $6, and it is to be divided among the four friends, therefore, the amount paid by each of the friends is,

\text{Total amount to be paid by each friend}=\dfrac{\text{Total Tip}}{\text{Number of friends}}\\\\\text{Total amount to be paid by each friend}=\dfrac{\$6}{4}\\\\\text{Total amount to be paid by each friend}=\$1.5

Hence, the amount each friend paid for food is $8. 50 for the food and $1.50 for the tip.

Learn more about Division:

brainly.com/question/369266

8 0
2 years ago
Please help! I have a deadline by tonight, hopefully someone can help x
kaheart [24]
I'm not sure what it really means, but if it means the base

length of the wall on the left door is 1.5m (it is given

The top says that it is 7.0m

The door is 1.0m

7.0 - 1.5 - 1.0 = 4.5

The Length of the wall on right of door is 4.5m


hope this helps
4 0
3 years ago
A bacterial culture starts with 400 bacteria and grows at a rate proportional to its size. After 2 hours there will be 800 bacte
kotykmax [81]

Answer:

  1. P(t) = 400×2^(t/2)
  2. 6400
  3. 5.0

Step-by-step explanation:

The wording "a rate proportional to its size" is an indication that growth (or decay) is exponential.

1) For many problems involving exponential growth, I like to use the numbers given in the problem statement as follows.

  population = (initial population) × (growth factor)^(t/(growth period))

where the "growth period" is the period of time in which the population is multiplied by the "growth factor".

Here, we're given ...

  (initial population) = 400

  (growth factor) = 800/400 = 2

  (growth period) = 2 . . . . hours

So, our population function can be written as ...

  P(t) = 400×2^(t/2)

__

2) Putting t=8 into the formula, we get ...

  P(8) = 400×2^(8/2) = 400×16 = 6400

After 8 hours, the population will be 6400.

__

3) Fill in the given number and solve for t.

  2270 = 400×2^(t/2)

  2270/400 = 2^(t/2)

Taking logs, we have ...

  log(227/40) = (t/2)log(2)

  t = 2×log(227/40)/log(2) ≈ 5.009

After 5.0 hours, the population will reach 2270.

7 0
3 years ago
Thomas has a scale drawing for his club house. The measurements are 4 in. by 8 in. What will the actual club house measurements
slava [35]

Answer:4=8feet 8=16 feetso in that case it would be 8 by 16

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Use the substitution method to solve the system of equations. Choose the correct ordered pair.
    13·2 answers
  • Destiny paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday patry. What is the unit cost for each cupcake?
    12·2 answers
  • joan works for 6 hours each weekday and 8 hours total on the weekends. she earns $6 an hour on weekdays and $9 an hour on weeken
    6·1 answer
  • Consider the multiple regression model with two regressors x1 and x2​, where both variables are determinants of the dependent va
    14·1 answer
  • The angle measures 22°, 62°, 118°, and 158° are written on slips of paper. You choose two slips of paper at random.
    10·1 answer
  • Can someone help me with integer? Thanks! ;D
    7·1 answer
  • What is m&lt;6 please help
    8·1 answer
  • Angles 1 and 2 are supplementary
    11·2 answers
  • 4. Select the expression equivalent to (6x + 5) - (4x14).
    11·1 answer
  • In a group of Year 9 students, the ratio of boys to girls is 9 : 7. There are 4 more boys than girls in this group. How many stu
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!