1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sertanlavr [38]
3 years ago
6

ABCD is a rectangle and AC=28. Find the length of AD

Mathematics
1 answer:
zaharov [31]3 years ago
7 0

Answer:

AD=BC=10

..............

You might be interested in
Zuri made 2 spheres using plaster. The smaller sphere has a radius of 6 cm. The larger sphere has a radius of 24 cm.
Sliva [168]
Since we are dealing with volume, when one object is 4 times bigger than another, the difference in volume is 4^3 = 64.

6 cm sphere = 4/3 *PI * 6^3
6 cm sphere = 4/3 *PI * 216
6 cm sphere = <span> <span> <span> 904.78 cc

24 cm sphere = </span></span></span>4/3 *PI * 24^3
24 cm sphere = 4/3 *PI * 13,824
24 cm sphere = <span> <span> <span> 57,905.84 </span> </span> </span> cc

Comparing the volumes: <span>57,905.84 / 904.78 = </span><span><span><span>64 </span>


</span> </span> <span>
</span>
7 0
3 years ago
if R and S are two points in a plane, the perpendicular bisector of line RS is the set of all points equidistant from R and S. T
vfiekz [6]
The answer to this question should be True. The perpendicular bisector, by definition, is the midpoint between two points that forms a right angle with them. It must be equidistant from R and S in order to be a perpendicular bisector. 
3 0
3 years ago
At Sandy's Beauty Salon, a haircut costs $15.00 and a permanent costs $30.00. Which graph represents the amount of revenue the s
Alexxandr [17]

Answer:

y=15x

Step-by-step explanation:

revenue=cost of hair cut(number of haircuts)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Aubrey went shopping for shrimp for her family's annual shrimp boil. Find the cost per pound. Which store has the best buy of co
denpristay [2]

Answer:

Cash Saver has the best price $13.44 per pound

Step-by-step explanation:

Lets work in oz.

PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce

CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce

Remember 16 oz in a pound

5 0
3 years ago
Convert to a decimal. Be sure to mark repeating decimals.
Sergio [31]

Answer:

.24\\is\\reapeating\\0.24

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • Write an expression to describe the sequence below. Use n to represent the position of a term in the sequence, where n = 1 for t
    10·1 answer
  • I been help answering this question and a few more
    14·1 answer
  • What is the discriminant of the polynomial below? 4x2 - 20x + 25
    8·2 answers
  • NEED HELP ASAP PLEASE
    15·1 answer
  • Over the period of a year, Julie's net worth decreased. Which of the following could be true?
    8·2 answers
  • Which statement correctly compares the function shown on this graph with
    13·1 answer
  • Plz i want the answer
    14·2 answers
  • There are 8 fish tanks in the pet shop. They just
    15·2 answers
  • Any help? (with photos) ​
    15·1 answer
  • Please ANSWER and explain it. please please answer it i dont know what to do
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!