1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Leona [35]
3 years ago
11

An 8-pack of beaded necklaces costs $7.60. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
Tcecarenko [31]3 years ago
3 0

Answer:

The unit price is $0.95 per pack.

Step-by-step explanation:

To find the unit price, we must find the price per pack of beaded necklaces.  To do this, we should divide the total price ($7.60) by the number of items in the package (8).

$7.60/8 = $0.95

Therefore, the answer is that the unit price is $0.95.

Hope this helps!

You might be interested in
If f(x) = (2x^3 − 4)^6, then what is f '(x)?
Dominik [7]
The correct answer is:

6(2x^3-4)^5(6x^2)

Explanation:

That is the derivative after you differentiate using the Chain Rule.
4 0
3 years ago
How do you explain expanded notation method for 82 times 3
BabaBlast [244]
The answer in expanded form?
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
11.57-n=7.51 write the unknown number for n
shusha [124]
It is true and stands for 4.06
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Create a graph of the combined function h(x)=f(x)+g(x) in which f(x)=x+6​
White raven [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

You must share g(x).

Working with what you've already shared:

h(x) = f(x) + g(x)

      = x + 6 + g(x)

3 0
3 years ago
Can someone help me with this 2 step eqaution
Snowcat [4.5K]
The answer is:  " 40 books " .
____________________________________________
Explanation:
____________________________________________
Let "x" equal the number of books that Jill started with.  Solve for "x" :
____________________________________________
         x – (1/2)x  + 16 = 36 ;

1x – (1/2)) = (1/2)x ; 

(1/2)x + 16 = 36 ; 

Subtract "16" from EACH SIDE of the equation:

(1/2)x + 16 – 16 = 36 – 16  ; 

(1/2)x = 20 ; 

Multiply each side of the equation by "2" ; 

2*(1/2)x = 20 * 2 ; 

to get:  x = 40 . 
____________________________________________
The answer is:  " 40 books " .
____________________________________________
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find each probability if a die is rolled.<br> P(divisible by 4)
    9·1 answer
  • I really need help pleaseee on the ones I got wrong
    6·1 answer
  • Marice mows the lawns on Saturday. Last week it took him 5 1/2 hours to finish. This week it took only 5 hours. How many times l
    14·1 answer
  • The roots of Billy's plant grew to 3 inches beneath the Earth’s surface. Graph all the possible depths the roots can continue to
    13·1 answer
  • What is the value of g?
    11·1 answer
  • If i had 33 watermelons in one hand and 21 apples in another <br> what do i have?
    8·2 answers
  • What are the answers to theseeeeee??
    10·1 answer
  • You can have a radical in the dominator for an answer true or false
    15·1 answer
  • Consider the diagram below.<br> 42°<br> 18<br> y<br> Find x. Round to the nearest whole number!
    13·1 answer
  • Please answer this it would be very helpful if you did.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!