1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
asambeis [7]
2 years ago
7

Two mechanics worked on a car.The first mechanic charged $85 per hour, andthe second mechanic charged $70 per hour.The mechanics

worked for a combinedtotal of 20 hours, and together they charged a total of $1625.How long did each mechanic work?
Mathematics
1 answer:
KATRIN_1 [288]2 years ago
5 0
70x+85(20-x)=1625
Solve for x
X=5 for 70

X=15 for 85
You might be interested in
Tracy found the length of GF. Her work is shown below.
Sveta_85 [38]

she used GF=2BG,but the statement is correct BG=2GF

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please thanks​
horrorfan [7]

Answer:

325m = c

Step-by-step explanation:

Each meeting room has 325 chairs.

Since we don't know how many meeting rooms there are, the number is replaced with the variable, m.

An equation is a problem with an equals sign so you need to put what it would equal.

Since you don't know how many meeting rooms there are you use the variable, c which represents the total number of chairs.

8 0
2 years ago
I need help on number 16
ollegr [7]
There will be two squares.

Think about it: The shorter side is 3.5 feet. The longer side is 7 feet. If he cuts it in half on the longer side, he's taking the length of that longer side, and dividing it by 2. 7/2=3.5.

So, you'd have two squares, both with a length and width of 3.5 feet.
5 0
3 years ago
What statement makes the open sentence true ?
dedylja [7]

The answer is C. x=4

Explanation) 49 - 7 (4) = 21

7 (4) = 28

49 - 28 = 21

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an integer addition expression that equals -4
riadik2000 [5.3K]
-2 plus -2. hope it helps
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Q8: These Triangles are similar. What is the value of X?
    8·1 answer
  • If a car moves 640 miles in 11 hours what is the average rate of the car?
    10·2 answers
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00?what is the unit cost
    7·2 answers
  • During March, a firm expects its total sales to be $160,000, its total variable costs to be $95,000, and its total fixed costs t
    11·1 answer
  • All I need is the answer and if you answer absolutely right you will be marked THE BRAINLIEST
    13·1 answer
  • Which number should go in the ?<br> 5 + 3 = 3 + 0<br> 5<br> 3<br> 8
    8·2 answers
  • Simplify √7 over 2 √11
    9·1 answer
  • Write a point-slope form equation of each line given the slope and y-int.
    9·1 answer
  •  A seed company planted a floral mosaic of a national flag. The perimeter of the flag is 420 feet. Determine the​ flag's length
    12·1 answer
  • How does the order of the numbers affect the product in multiplication problems
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!