1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Semenov [28]
3 years ago
11

Find the value of x? x = ___ degrees

Mathematics
2 answers:
s2008m [1.1K]3 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

i think it on a straight line so therefore its 180

125+90 (the right angle)

wich is 215

215 - 180 = 35

i think not quite sure

hopes this helps

Serjik [45]3 years ago
4 0

Answer:

x = 35°

Step-by-step explanation:

Hope it helps you in your learning process

90° + x = 125° (vertical angles)

x = 125° - 90°

x = 35°

You might be interested in
Wen was hiking on a 12-mile route. During the first 2 hours, his hiking speed was 3 mph. During the rest of the hike, his speed
Mars2501 [29]

The total time taken to cover 12 miles distance is 5 hours.

<u>Given the Parameters</u> :

  • Total distance hiked = 12 miles

Recall :

  • Distance = speed × time

Let :

  • Total Time taken = t

<u>We could create an equation thus</u> :

Total distance = 3(2) + 2(t - 2)

12 = 6 + 2t - 4

12 = 2 + 2t

12 - 2 = 2t

10 = 2t

t = 10/2

t = 5

Therefore, the total time taken is 5 hours

Learn more :brainly.com/question/18796573

5 0
2 years ago
The measure of G is six more than twice the measure of H. If G and H are supplementary angles, find the measure of H pls I need
galben [10]

Answer:

The measurement of angle H is 58°

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
HEY YOU. DO YOU WANT 17 POINTS​
spayn [35]

Answer:

eur HD uehehdhdhdh sh

Step-by-step explanation:

djdjdududjdj DH dhdh DH dhd HD

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cost of 7 scarves is $85.75. What is the unit price
sp2606 [1]

Answer:

The cost of 1 scarf is $12.25 each.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Jessica earns $ 12.50 An hour cleaning houses If she works from 8 am to 4 pm how much money will she make
valentinak56 [21]
$12.50/hr

8a.m to 4 p.m. = 8 hours

$12.50*8= $100

Answer: $100
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Regular hexagon FGHIJK shares a common shares a common center with square ABCD on a coordinate plane .
    5·1 answer
  • Julio and Kyle hike along the same trail. Kyle hikes the first 6 miles in 2 hours. Who hikes more quickly?
    7·1 answer
  • What two numbers add to get 20 and multiply to get 50
    9·1 answer
  • Now it is time to create your own graph. Listed below are the weights of 10 of your classmates. Remember, this is science so we
    13·1 answer
  • Choose one of the factors of x^3 + 343
    13·1 answer
  • If the area is 27 meters &amp; 6 meters is the height what is the length ?
    11·1 answer
  • Find C and H using formula for special right triangles
    5·1 answer
  • Round<br> 38.86 to 1 decimal place
    7·2 answers
  • Which expression is equivalent to7sqrt x^2/ 5 sqrt y^3<br> ?Assume y/=0,
    14·1 answer
  • Carries family broke a package of graham crackers into 32 pieces. carries two brothers each ate 1/8 of the pieces and the rest o
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!