The y intercept and -4 and going down 2 and 1 right u til you reach the end of the graph
Answer:
Each can costs $0.86
Step-by-step explanation:
We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.
11.18/13 = 0.86
I hope this helped and please mark me as brainliest!
Answer:
chris needs to pay 10% off that amount (aka the orignal amount)
Step-by-step explanation:
Answer:
Number of boxes Trisha pack = 18 boxes
Step-by-step explanation:
Given:
Number of boxes Trisha pack = X
Number of bottles in each box = 12
Total number of bottle = 216
Find:
Number of boxes Trisha pack
Computation:
Total number of bottle = Number of boxes Trisha pack x Number of bottles in each box
216 = X × 12
X = 216 / 12
X = 18
Number of boxes Trisha pack = 18 boxes