1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Cerrena [4.2K]
3 years ago
15

Write an explicit formula for sequence The Given Sequence is.. 3,-6,12,-24..

Mathematics
1 answer:
yarga [219]3 years ago
3 0
3.(-2)=-6
(-6).(-2)=12
12.(-2)=-24
.
.
.
q=-2
---------------
a(n)=a(1).q^(n-1)
a(n)=3.(-2)^(n-1)
You might be interested in
12 / 0.96 please answer this i need it​
dimaraw [331]

Answer:

12.5

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Mario walked 3/4 mile to school and he walked back home. Then he walked 2/3 miles to the store and back home. How far did Mario
larisa86 [58]
2 5/6 miles is the answer to the question
6 0
3 years ago
If f(x) = 3x^2 – x + 3, then what is the remainder when f(x) is divided by<br> x + 7?
Anton [14]

Answer:

the remainder is -52

Step-by-step explanation:

3x²-x + 3

x+7÷ 3x² - x +3

the remainder is -52

5 0
3 years ago
Carlos deposited $28.50 into his bank account after making a $20.00 withdrawal to pay for some school supplies, Represent these
Rama09 [41]
-$20.00
+$28.50
=$8.50
7 0
3 years ago
What is the equation of a line with slope 2 and intercept 4?
Greeley [361]

The linear equation/slope intercept form is y=mx+b

M is the slope and b is the y-intercept.

So the equation would be: y=2x+4

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • ADC is drawn by reflecting ABC across . If AC = 4 units, what is the area of ADC?
    11·2 answers
  • What is the answer to math problem ×2÷3
    10·2 answers
  • I Need Help With This Problem Please :)
    10·1 answer
  • Please help ASAP URGENT
    7·1 answer
  • 9⁄11 = ?⁄22 <br><br> A. 9<br> B. 18<br> C. 4<br> D. 12
    8·2 answers
  • Duffy completed a 50-meter dash in 36 seconds. That was 90 percent of the time it took Paul to complete it. What was Paul's time
    6·1 answer
  • HURRY WILL MARK BRAINLIEST AND CASHAPP MONEY
    7·2 answers
  • It costs $3.00 for 45 gallons of detergent. What is the cost per gallon of detergent? *
    5·2 answers
  • Find the value of the expression a--b* for a = 2 and b= 1
    9·1 answer
  • A.) (3, -8)<br> B.) (-4, -5)<br> C.) (6, -15)<br> D.) (3, -4)<br> ???
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!